Provokatéry klepou přes prsty. Linka 112 pozná toho, kdo ji jenom blokuje

11. únor 2021

Už nějaký pátek nemusí člověk volající o pomoc lovit z paměti kontakt na hasiče, záchranáře a policisty. Stačí zadat 112. Známá linka má každoročně 11. 2. svůj den.

„Smyslem zřízení celoevropské tísňové linky bylo poskytnout občanům členských států EU možnost obrátit se v nouzové situaci na záchranné složky, a to na stejném telefonním čísle. Zdarma a z jakéhokoliv přístroje. I dětem říkáme, že si stačí zapamatovat 1+1=2,“ vysvětluje mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Empatická práce

Linku obsluhují jazykově vybavení, vyškolení operátoři, kteří se střídají ve dvanáctihodinových intervalech. „Během své směny musí odbavit desítky hovorů. Jejich práce ale nespočívá jenom v tom, aby správně zadali do systému celou událost anebo odbavili hovor v cizím jazyce.“

03313713.jpeg

Podle Horákové si operátoři musí uvědomit, v jaké situaci jsou lidé na druhé straně telefonního hovoru. „Většinou jde o lidi vystrašené, ve stresu a bezmocné. Často ani nedokážou říct, kde přesně se nacházejí. Ke správnému zvládnutí situace pomáhají operátorům jejich zkušenosti, ale i technologie linky 112.“

Víc lidí kvůli covidu volalo hlavně na začátku roku 2020. „Tím se zvýšil počet tísňových volání na linku. V loňském roce jsme i proto měli založených 11 792 událostí a 15 251 datových vět. Za rok 2019 to bylo celkem 10 566 událostí a 13 500 datových vět.“

Legrácky sem nepatří 

Odhalit pachatele případných zlomyslných volání je velmi složité. „Používáme vlastní systém ochranných mechanismů. Telefonní čísla těchto lidí jsou v databázi centra výrazně označena. V případě, že jsou opakovaně a dlouhodobě uskutečňována podobná volání, může operační středisko v souladu se zákonem o elektronických komunikacích tuto komunikaci dočasně odmítnout.“

Jak říká Horáková, fyzická osoba se dopouští přestupku, který řeší Český telekomunikační úřad. Může dostat pokutu až do výše 200 000 korun. Anebo může jít o trestný čin šíření poplašné zprávy. „Ve chvíli, kdy ještě operační důstojník s dotyčným mluví, tak druhý operační důstojník volá městskou policii a řeší se to podle zákona.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související