Průvodce má paměť jako slon. A občas tahák pro jistotu

20. únor 2015

Hodně věcí musí nosit v hlavě. Tím pádem ani nepřekvapí, že si mnozí průvodci berou do kapsy jakýsi tahák. Ne kvůli datům, ale aby na něco nezapomněli. Jejich práci můžete zblízka poznat v sobotu. Mezinárodní den průvodců se koná například v Chocni anebo v Pardubicích.

Svou tradici má podle členky Asociace průvodců České republiky Valerie Fibichové od roku 1990. Prohlídky zdarma byly nejdřív v patnácti zemích světa, dnes je znají ve třiceti.

Praktické zkušenosti

„Většinou se lidé domnívají, že jde jen o zábavnou práci. Ale musíte se neustále vzdělávat, být venku za každého počasí. Na dobrou paměť pomáhá učení cizích jazyků. Nakonec je musí umět průvodce zahraničních turistů anebo v cizině. V dnešní době hlavně angličtinu. I když velikou výhodou bývá znalost jazyka země, kam jedete. Obvykle jsou lidé vstřícnější a vy jim na základě informací od nich můžete poskytnout lepší služby,“ říká Fibichová.


Sobotní bezplatné prohlídky Pardubic (21.2.)
Celková historie Pardubic – sraz 14:00 pod Zelenou bránou
Za bájemi a pověstmi starými Pardubicemi - sraz 14:00 pod Zelenou bránou
Pardubice po roce 1845 – sraz 14:00 před kostelem svatého Bartoloměje
Komentovaná prohlídka zámku – jen pro registrované

Kvalitní průvodce by měl mít poměrně dobrou fyzičku. „Někdy se stává, že třeba na zájezdu spíte v autobuse, ale ráno musíte vypadat jako po osmi hodinách klasického spánku a lidem energii v podstatě dodávat. Občas vás lidé při prohlídkách chytají za slovo, snaží se ptát na detaily, znají nějakou čistě okrajovou informaci. Chtějí vás nachytat na švestkách a dokázat, že oni vědí víc.“

A jak pracuje průvodce na historických památkách? „Dostane podklady přímo od památkového objektu a naučí se je. Dřív si často musel informace sám zpracovat. Vždy záleží na tom, co vyžaduje kastelán, objekt, jak si představují, že ty prohlídky budou. Myslím, že právě tam často chodí provázet studenti historie, takže prohlídky jsou kvalitní.“

Může být průvodcem každý?

Průvodcovství momentálně není vázanou živností. Jak doplňuje host Dobrého rána, práci pak často odvádějí i ti, kteří nejsou dostatečně kvalifikovaní a profesionální: „Rizika podle mě hrozí hlavně v cizině, kdy průvodce neví, co dělat v krizových situacích. Ale může to být nepříjemné i při provádění u nás. Takový člověk třeba neví, jak pracovat s hlasem, neví, kam se postavit, jak lidem informaci předat, nedokáže si správně připravit projev, aby na sebe sdělení logicky navazovala…“

Asociace průvodců teď požaduje po vládě, aby zmíněná živnost byla znovu regulovaná. „Jako průvodci doufáme, že změny nastanou, ale existuje velký tlak ze skupin zastupujících cestovní agentury a podobně. Oni mají zájem na tom, aby ta činnost vázaná nebyla.“

autor: MAL
Spustit audio