Ráj pro obojživelníky. Díry po buldozeru v Červeňáku už zaplnila voda

17. březen 2021 07:32

S blížícím se jarem se zaplnily tůně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích, které v zimě je vyhloubily buldozery. Letos se stanou líhništěm vzácných živočichů nebo místem pro rostliny.

Čtěte také

„Tůně zaplnil déšť a roztátý sníh. Jsou tady tři tůně, dvě jsou zaplněné, v třetí je trocha vody. Ta může být líhništěm pro žáby, možná se vrátí i vzácný korýš, listonoh letní, který mělké a periodické tůně vyžaduje," řekl Ivan Hoza z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Pardubice.

Červeňák je bývalé armádní území a rozkládá se na 19 hektarech. Město ho získalo od armády loni. Podle smlouvy s ministerstvem vnitra magistrát nesmí po dobu 20 let oblast komerčně využívat, ani pozemky prodat.

Vrátil se bobr

Oblast kolem Chrudimky je evropsky významnou lokalitou s chráněnými druhy. Do řeky se nedávno přestěhoval bobr evropský. „Bobr patří mezi chráněné druhy, byť ho někteří nemají rádi, protože kácí stromy. Jeho výskyt svědčí o tom, že lokalita je přírodní. Už se dalo očekávat, že se tady objeví, vyskytuje se jinde na toku Labi i Chrudimky, byla to jen otázka času,“ řekl Hoza.

Vybagrování tůní v zimě obstarala zdarma stavební firma. Kromě toho tam těžká technika rozjezdila louky, což je způsob, jak pomoci obnovit zarostlé mokřady a zajistit tím podmínky pro návrat druhově pestrých luk s motýly.

Tůně, které v pardubické lokalitě Červeňák vyhloubil buldozer, už se zaplnily vodou

Využívání pásové techniky patří na řadě vojenských cvičišť po střední Evropě dnes již k běžným způsobům aktivní péče o přírodní rozmanitost. „O lokalitu se musíme starat, aby nezarůstala, neztrácela svoji biologickou hodnotu. Travnaté plochy se musí udržovat. Doufám, že se lokalita za pár let změní k lepšímu, změní se biodiverzita. Bude tady víc lučních bylin, hmyzu, v tůních bude voda,“ dodal Hoza.

Město si zadalo územní studii pro Červeňák, která navrhne jeho využití a vhodné úpravy. Ochranáři chystají další údržbové práce na konci jara nebo na začátku léta.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související