Ředitel střední školy chemické: Chemie patří mezi dva nejodpornější předměty
Pšenka jí nekvetla, a tak založili soutěž. Dnes je Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích odborným garantem akce Hledáme nejlepšího mladého chemika a láká čím dál víc studentů.
„Měli jsme většinou dvě až tři třídy v ročníku. Byla to doba, kdy hrozilo, že se budeme slučovat, přesunovat a podobně. Do soutěže s námi před 15 lety šly podniky a univerzita. Teď už běžně otevíráme čtyři třídy, letos možná i pět. Chemie v Pardubicích jako chemickém městě má zelenou a docela šlape,“ myslí si Jan Ptáček, ředitel zmíněné školy.
Jenom dva roky
Podle Ptáčka patří z pohledu žáků chemie společně s fyzikou mezi dva nejodpornější předměty na základní škole. „Učí se jenom v osmičce a devítce. Na malých školách často chemik nebývá aprobovaný. Pár hodin se přilepí někomu, kdo k tomu má relativně blízko. Počet přihlášených škol se v naší soutěži moc nemění. A pokud ano, tak je to tím, že se chemikář ze školy A přesune do školy B.“
Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií nadregionálního kola soutěže bude ve středu 6. dubna od 14 hodin v pardubickém ABC Klubu Na Olšinkách. „Půjde o zábavné odpoledne s přitažlivým programem. Žáci se můžou těšit na velmi hodnotné ceny. Taková slavnostní tečka za celou soutěží.“
Celostátní finále jednotlivců následuje ve čtvrtek 16. června v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Toxiny sinic
Mezi úspěšné týmy v soutěži projektů se letos dostali třeba Ondřej Kubeš a Adéla Hamplová ze Základní školy Pardubice – Studánka. „Zaměřili jsme se na zkoumání škodlivosti sinic i jejich využití. Taky jsme zjišťovali s pomocí dotazníků, co o sinicích ví veřejnost. Běžně je o nich slyšet většinou jenom v létě během koupací sezóny.“
Deváťáci svou prací zaujali taky mladší spolužáky. „Kromě teoretické části jsme připravili prezentaci pro šesté třídy u nás ve škole. Áďa napsala básničku, s kamarádem jsme ji zhudebnili. Ještě vzniknul i komiks,“ říká Ondřej.
A kde se u Adély vzala láska k chemii? „Baví mě už dlouho. Přivedla mě k ní hlavně naše chemikářka, která nás učila v době karantény. Zasílala nám různé podklady k pokusům, které jsem doma ráda dělala. Současná paní učitelka mě pak k tomuto projektu přivedla.“
Související
-
Pardubická chemická průmyslovka vyrobila 100 tisíc litrů dezinfekce
Po další vlně rozvolnění opatření zavedených v souvislosti s epidemií koronaviru se postupně vrací život také do jednotlivých škol.
-
Chemie bojuje s pověstí a loví talenty. Je všude
Mohli jsme ji nenávidět, ale stejně se před ní nedá se schovat. Chemie. Jedenáctý ročník soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika pozná v Pardubicích regionální vítěze.
-
Z chemické školy je soudní budova. Funguje v ní okresní i...
Dřívější budova chemické školy v Pardubicích Na Třísle už slouží soudcům a veřejnosti. Její nákladná oprava skončila a místo tříd a laboratoří je vybavená devíti je...
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.