Ředitel střední školy chemické: Chemie patří mezi dva nejodpornější předměty

4. duben 2022

Pšenka jí nekvetla, a tak založili soutěž. Dnes je Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích odborným garantem akce Hledáme nejlepšího mladého chemika a láká čím dál víc studentů.

„Měli jsme většinou dvě až tři třídy v ročníku. Byla to doba, kdy hrozilo, že se budeme slučovat, přesunovat a podobně. Do soutěže s námi před 15 lety šly podniky a univerzita. Teď už běžně otevíráme čtyři třídy, letos možná i pět. Chemie v Pardubicích jako chemickém městě má zelenou a docela šlape,“ myslí si Jan Ptáček, ředitel zmíněné školy.

Jenom dva roky

Podle Ptáčka patří z pohledu žáků chemie společně s fyzikou mezi dva nejodpornější předměty na základní škole. „Učí se jenom v osmičce a devítce. Na malých školách často chemik nebývá aprobovaný. Pár hodin se přilepí někomu, kdo k tomu má relativně blízko. Počet přihlášených škol se v naší soutěži moc nemění. A pokud ano, tak je to tím, že se chemikář ze školy A přesune do školy B.“

Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií nadregionálního kola soutěže bude ve středu 6. dubna od 14 hodin v pardubickém ABC Klubu Na Olšinkách. „Půjde o zábavné odpoledne s přitažlivým programem. Žáci se můžou těšit na velmi hodnotné ceny. Taková slavnostní tečka za celou soutěží.“

Celostátní finále jednotlivců následuje ve čtvrtek 16. června v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Toxiny sinic

Mezi úspěšné týmy v soutěži projektů se letos dostali třeba Ondřej Kubeš a Adéla Hamplová ze Základní školy Pardubice – Studánka. „Zaměřili jsme se na zkoumání škodlivosti sinic i jejich využití. Taky jsme zjišťovali s pomocí dotazníků, co o sinicích ví veřejnost. Běžně je o nich slyšet většinou jenom v létě během koupací sezóny.“

Deváťáci svou prací zaujali taky mladší spolužáky. „Kromě teoretické části jsme připravili prezentaci pro šesté třídy u nás ve škole. Áďa napsala básničku, s kamarádem jsme ji zhudebnili. Ještě vzniknul i komiks,“ říká Ondřej.

A kde se u Adély vzala láska k chemii? „Baví mě už dlouho. Přivedla mě k ní hlavně naše chemikářka, která nás učila v době karantény. Zasílala nám různé podklady k pokusům, které jsem doma ráda dělala. Současná paní učitelka mě pak k tomuto projektu přivedla.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.