Rok 1963: Zvítězil Karel Gott

13. červen 2020

V roce 1963 získal Karel Gott prvního Zlatého slavíka ve své kariéře. Hitem roku se stala píseň Oči sněhem zaváté.

Českoslovenko a svět v roce 1963:

Skupina Beatles ve složení Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr vydává první album nazvané Please Please Me, začala Beatlmánie. V roce 1963 hlasovalo v anketě 4 959 lidí a právě tito hlasující nám i celému světu přinesli nový pěvecký fenomén.

Začátkem prosince tohoto roku nahrál Karel Gott jeden ze svých prvních velkých hitů "Oči sněhem zaváté", ten mu složili Jiří Šlitr & Jiří Suchý. Karel Gott byl od 1. 2. 1963 v angažmá Divadla Semafor. Zazpíval ho poprvé ve hře "Zuzana není pro nikoho doma". Singlu se prodaly u nás i v cizině zhruba tři miliony kusů – jde o vůbec nejprodávanější singl tohoto zpěváka a právě ten zvítězil v kategorii Hit roku.

Zlacené dětské pískátko s vyrytým letopočtem 1963 získal od posluchačů a čtenářů Karel Gott. Byl to jeho 1. Zlatý slavík v kariéře.

autoři: Martin Hrdinka , JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.