Rosice a Svítkov propojila nová lávka pro cyklisty a chodce
Mezi Rosicemi nad Labem a Svítkovem ode dneška funguje nová lávka přes Labe. Stavební firma ji dokončila o tři týdny dřív.
Hned vedle lávky stojí jednostopý most, dopravu na něm řídí semafory. Denně po něm projede kolem 5000 aut. Dřív po něm jezdili cyklisté a chodili i pěší. Lávka na most přímo navazuje, tvoří teď celek.
Čtěte také
Lávka stála 41 milionů korun, 35 miliony korun přispěly evropské dotace. Její příprava začala před osmi lety, práce začaly v květnu, několik týdnů byl kvůli stavbě most zavřený.
„Je to naše historicky největší investiční akce. Je to jeden z klíčových mostů v Pardubicích, i když je nejmenší. Doprava teď tady bude bezpečnější. Situace tady byly krizové,“ řekl starosta městského obvodu VI Petr Králíček (Pardubice pro lidi).
„Vypadá to pěkně, jezdím tu pravidelně z práce a do práce. Auta jezdí tady po silnici jako blázni, na lávce to aspoň bude bezpečnější,“ řekla cyklistka Iveta Martinová, která jako jedna z prvních po nové stezce jela.
Moderní beton bez výztuže
Na mostovce jsou použité UHPC panely, což je vysokopevnostní beton, který nemá kromě drobných drátků jinou výztuž, vyznačuje se velkou pevností materiálu a smykovou pevností. Podle stavbyvedoucího Luboše Netolického byl tento materiál v republice použit poprvé.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kalifornie jako test, kam může Trump v demonstraci síly zajít. Otázky a odpovědi k dění v Los Angeles
-
Ve věku 82 let zemřel Brian Wilson, zakladatel a ‚vizionářský lídr‘ skupiny Beach Boys
-
Odměna za podporu brněnské ODS? Dotace pro Divadlo Bolka Polívky je nezvykle vysoká, říká novinář
-
Senát odmítl slovní hodnocení místo známek v prvních a druhých třídách, vadili i asistenti pedagoga