S Kašpárkem až do Soulu. Na výstavě Tajemství dřevěné loutky potěší Korejce 147 českých marionet

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kašpárci z různých členských zemí UNIMA - detail

Tentokrát nás čeká dlouhá cesta. Vypravíme se až do jihokorejského hlavního města Soulu. Právě tam se vydala naše asi nejtypičtější loutková postava. Kašpárek je - obrazně řečeno - hostem dalšího pokračování pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem". 

Od pátku 4. června je český Kašpárek jedním z hlavních protagonistů expozice "Tajemství dřevěné loutky" s podtitulem "České marionety". Korejci uvidí 147 loutek a vedle Kašpárka to jsou například i jedny z nejstarších exemplářů Spejbla a Hurvínka.

I proto se mnou do Chrudimi, do Muzea loutkářských kultur, na natáčení pořadu, cestoval i můj malý historicky Hurvínek. Jak se mu líbilo mezi ostatními dřevěnými kamarády se ostatně můžete přesvědčit i v naší doprovodné fotogalerii.

Fenomén Kašpárek

Průvodcem expozicí v Soulu je Kašpárek, kterého měl podle některých zdrojů uvést na scénu loutkového divadélka už ve 40. letech 18. století pravděpodobně jeden z našich nejstarších loutkářů Jan Jiří Brát ze Studnice u Náchoda.

Čtěte také

Také o tom si budeme povídat v pořadu "Na cestách" se Simonou Chalupovou, ředitelkou muzea. Dozvíte se, že Kašpárek býval kdysi starší muž s knírem a bradkou a teprve později se změnil z nerudného a protivného chlapíka v rozpustilého klučinu.

Nejen to, Kašpárek má i příbuzné ve světě. V řadě zemí mají loutkové postavy, které se charakterem podobají. Glosují představení, jsou rozverní a občas i neuctiví - jako Kašpárek.

Kašpárci ve světě

Jejich podobu můžete vidět nejen v muzeu v Chrudimi, ale také na pamětní desce k založení Mezinárodní unie loutkářů UNIMA v Praze. Před tu jsem si s rozhlasovým mikrofonem odskočil do hlavního města za Ninou Malíkovou, pedagožkou divadelní fakulty DAMU.

Před divadlem Říše loutek jsme si podrobně řekli, jak vypadají obdobné postavy, které v sedmi zemích (např. Belgie, Itálie, Rusko, Francie nebo Anglie) hrají jejich "kašpárky". Ten náš, jak uslyšíte, patří mezi oblíbence Niny Malíkové.

Korejské nadšení pro loutky

Vraťme se ale k cestování a tedy zpět k putování našich loutek do Soulu.

Čtěte také

Do České republiky jezdí nemálo korejských turistů a mnozí si odtud odvážejí jako suvenýr právě loutky. Jihokorejští organizátoři výstavy chtěli, aby expozice zaujala především rodiny s dětmi.

V zemi právě probíhá měsíc rodiny a tak je i prezentace naší loutkářské tradice takto pojata. Se Simonou Chalupovou vám prozradíme, že návštěvníci s Kašpárkem vstoupí rozhrnutou oponou do centra Prahy, na Staroměstské náměstí...

Myslím, že výstava musí zaujmout, tím spíš, že Korejci loutkové divadlo moc neznají.

Loutky z průvodce

Na cestách s Kašpárkem vám přiblížíme i zajímavou knížečku - průvodce, která návštěvníky expozice v Soulu nejen provádí po 330 metrech čtverečních výstavní interaktivní plochy.

Na cestě za Kašpárkem

Autorka knížečky Olga Havlíková, která má v muzeu v Chrudimi na starosti i kulturně vzdělávací programy, mi ukázala, jak si z ní mohou děti doma vystřihnout několik loutek a zahrát si domácí loutkové divadlo.

A protože je to skutečně zajímavý a originální nápad, nepřijdou o takovou šanci vytvořit si loutkovou scénu doma ani naše děti. Muzeum v Chrudimi plánuje připravit i českou verzi. vystřihovací knížky.

Cestovatel s rolničkami

Jak je patrné, čeká vás i tentokrát zajímavé putování, i když budeme s rozhlasovým pořadem cestovat vlastně "jen" s dřevěným poutníkem s rolničkami.

Kašpárek, který už dělá radost dětem i dospělým v jihokorejském Soulu, ale rozhodně za vaši pozornost stojí. Jako celé loutkářské umění patří nejen k naší kultuře, což potvrzuje i zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Tak si nás nalaďte na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice v obvyklém čase po 18:00 v pondělí 7. června. Těšíme se na vás!

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související