Kreslíř na cestách: Světem po stopách Napoleona, do Afriky i na Velikonoční ostrov s Pavlem Matuškou
Slova jedné z nejznámějších osobností našeho kresleného humoru - kresleným vtipům rozumí všude na světě - potvrzují prestižní ceny, které Pavel Matuška získal mimo jiné v Japonsku, Francii, Peru, Itálii, Belgii nebo v Brazílii.
A tímto výčtem jen zlomku destinací, ve kterých rodák z Třebechovic pod Orebem Pavel Matuška potvrdil, že mu skutečně rozumějí všude, kde se dokáží smát, tím jsem vlastně otevřel i další pokračování cestovatelského rozhlasového pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem".
Čtěte také
Navíc - ten malý zeměpisný přehled je jen nápovědou, kam se tentokrát vypravíme.
Pavel Matuška nepovažuje svoje cesty světem za nikterak unikátní - což si rozhodně nemyslím - a tak jsem rád, že jsem ho nakonec ke společnému "cestování na rozhlasových vlnách" přemluvil. Věřím, že mi i vy jako posluchači dáte po hodince poslechu za pravdu.
Byť jsme se ve skutečnosti při našem putování vydali z obýváku bytu Pavla Matušky snad jen do patra za předměty, které si karikaturista, malíř, grafik, ilustrátor, řezbář a také cestovatel přivezl.
Smetí z celého světa
Tak s velkou dávkou nadsázky a svého humoru charakterizuje můj host u mikrofonu pořadu "Na cestách" neuvěřitelně rozmanitou škálu předmětů, které si přivezl, přinesl a nebojím se tvrdit i doslova dovláčel do rodného domu ve městě betlémů.
Kameny, balvany, masky, hole i třeba lopatu - ano neobvyklou, protože zlatokopeckou (byť ta se do našeho přebohatého rozhlasového rozhovoru nakonec nevešla), ale i spoustu fotografií, námětů a především zážitků jsem nejen obdivoval. Alespoň některé se vám pokoušíme s Pavlem Matuškou podrobněji i s jejich příběhy představit.
Korsika, Svatá Helena
Spojitost je jasná a obě místa (i další pochopitelně) propojuje výrazná postava nejen dějin Evropy, ale i světa - Napoleon.
A ten je oblíbenou postavou děl Pavla Matušky, proto se nemůžeme nevypravit po stopách vojevůdce, státníka, císaře. Jak vidíte i na doprovodných fotografiích, cesty za místy spojenými s Napoleonem, byly pro hosta pořadu provokující inspirací.
Za Paulem Gauguinem na Markézy
Čtěte také
Bylo těžké jen vybírat ze zajímavých cest a také pozoruhodných zážitků mého hosta jen některé. Ale příběh ze souostroví Markézy ve Francouzské Polynésii, kde se Pavel Matuška setkal s dívkou podle všeho spřízněnou s malířem Paulem Gauguinem, ten vám povíme.
Zní skoro neuvěřitelně, jakou situaci na vulkanických ostrovech můj host pořadu "Na cestách" zažil. A jak se osobně přesvědčil, že tam představitele postimpresionismu mnozí místní nemají rádi.
Ocenění z Japonska i Picasso v Brazílii
Sliboval jsme vám rozhlasové cestování po atraktivních destinacích. Naše "putování" světem s Pavlem Matuškou, které je spojené se spoustou prestižních ocenění jeho kresleného humoru a výtvarných prací to jen podtrhuje.
První cena ze soutěže karikaturistů v Japonsku v roce 1980 prý našemu výtvarníkovi otevřela cestu nejen do světa, ale i do našich domácích časopisů.
Pavel Matuška může být právem pyšný i na prestižní zařazení jeho netradičního pohledu na slavného Pabla Picassa mezi práce 220 karikaturistů z celého světa, vystavené v roce 2023 v Brazílii. Pod souborným názvem "Picasso mezi námi" prezentoval portrét P. Picassa z projektu "Galerka". Proto také o Japonsku a Brazílii bude řeč.
Dakar, Modrý mauricius a kava není káva
Čtěte také
Dakar - hlavní město Senegalu, které znají z názvu soutěže hlavně fanoušci motoristického sportu, reprezentoval jako symbol další cesty Pavla Matušky v mém cestovatelském kufříku model legendární "tatrovky" Karla Lopraise. My se ale budeme věnovat cestování vlakem. Možná poté vezmete na milost i častá zpoždění na našich železnicích.
Vydáme se za Modrým mauriciem a také se dovíte, že kava z Fidži z daleké Oceánie opravdu není totéž jako káva. Pozor na ten háček! Pavel Matuška vám vše vysvětlí na základě zážitku z další cesty.
Na mule, velbloudech i pštrosovi
Dopravní prostředky střídal Pavel Matuška při svých cestách po světě vskutku netradiční - vedle obligátních letadel, vlaků nebo lodí. V Timbuktu v Mali vyzkoušel jak se řídí velbloud, v Bhútánu se svezl na mule, kdežto v Jihoafrické republice jezdil na pštrosovi. Kůň v Amazonii a v sedle Pavel Matuška mi pak připadá trochu fádní.
Výtvarník Pavel Maruška jak ho možná neznáte - jako cestovatel, který se na cestu musí naladit a těšit - to je můj další host v premiéře pořadu "Na cestách" na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice v pondělí 18. listopadu 2024 jako obvykle po zprávách v 18:00. Nebo si nás nalaďte z audio archivu. Těšíme se na Vás.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Jak se fotí ve francouzské věznici a v japonské vesnici? Ví to fotografická legenda Jindřich Štreit
Neuvěřitelně lidská, skromná osobnost, vnímavý a laskavý profesionál - to je jen pár ohlasů od lidí, kteří měli tu možnost fotografa Jindřicha Štreita osobně poznat.
-
S vidličkou po světě! Cestovatelská talk show Petra Voldána s foodblogerkou Dagmar Heřtovou
Už podruhé budeme na cestách světem s gastronomickou novinářkou, foodblogerkou, ale i právničkou, kterou jste v pořadu "Na cestách" slyšeli před pěti lety.
-
Klíče k životu v Anglii jsem nacházela postupně, říká světová výtvarnice z Čech Míla Fürstová
Poprvé jste slyšeli naše rozhlasové cestování s výtvarnicí Mílou Fürstovou v dubnu. A vyvolalo u vás velice pozitivní, velkou odezvu. Popravdě se ani nedivím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.