Sdílený lékový seznam, eRecepty, eNeschopenky. Co přinese digitalizace ve zdravotnictví
Ordinace praktických lékařů se v minulých měsících skoro vylidnily. Doktoři byli se svými pacienty hlavně v telefonickém kontaktu. A to podle praktické lékařky Ludmily Mazylkinové vedlo lidi k tomu, aby se nad svým zdravím více zamýšleli.
„Byla to doba výchovná pro naše pacienty. Učili se více komunikovat po telefonu a viděli, že s banálním problémem je zbytečné sedět hodinu v čekárně. Lidé se více naučili sledovat svůj zdravotní stav, hlídat se a zamýšlet se nad sebou. Někteří začali hledat zdravější způsob života,“ říká lékařka Mazylkinová
eNeschopenka umožnila lékařům elektronické předávání formulářů na správu sociálního zabezpečení. „Na začátku se o eNeschopenkách mluvilo rozporuplně. Koronavirová epidemie nám ale ukázala, že to k něčemu je. E-neschopenku jsme využili i jako karanténu na dálku. Nemuseli jsme nemocné lidi hnát do ordinace. Na druhou stranu je pravda, že absolutnímu zneužívání eNeschopenek se zabránit nedá. Já se spoléhám na to, že své pacienty znám,“ uvádí praktická lékařka.
Sdílený lékový seznam
Po možnosti znát všechny léky, které pacient užívá, volali lékaři dlouhou dobu. Dnes už má lékař a další zdravotnický personál možnost podívat se do systému, kde vidí, jaké léky pacient bere.
Podle Ludmily Mazylkinové po této možnosti volali hlavně praktičtí lékaři. „Někteří lidé skutečně nevědí, jaké léky užívají. A je jich hodně, kteří požadují tu růžovou nebo žlutou malou pilulku. My nejsme schopni u každého pacienta zaznamenat, kolik čeho bere, protože většinou chodí k dalším specialistům. Pak se může stát, že mu více lékařů předepíše různé léky na stejný problém a může dojít k velkým zdravotním komplikacím,“ uzavírá praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.
Související
-
Testy na koronavirus v Pardubickém kraji jinak. Zdravotníci pošetří síly
Odběrové týmy dál pracují prakticky nepřetržitě. Příznivý vývoj kolem nákazy ale přinese změnu. Informoval o ní hejtman kraje Martin Netolický.
-
Prevenci už nejde oddalovat. Mamografické centrum Pardubice se vrací k plnohodnotnému provozu
Náchylnější k onemocnění covid-19 jsou oslabení lidé jako kardiaci, diabetici a lidé s nádorovými onemocněními. Proto je velmi důležité u těchto lidí nezanedbávat prevenci.
-
Jak překonat strach z koronaviru? Recept hledejte v sobě, radí psychiatr
Díky čemu nebo komu jste překonali těžkou krizi ve svém životě? Co vám tehdy pomohlo? Vzpomeňte si na to a třeba to zafunguje i v této nelehké době.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.