Seriál: Automatické mlýny v Pardubicích se probouzí. Budou žít uměním, vzděláním a kulturou

Nový majitel Automatických mlýnů dává areálu jasný impuls

V roce 2016 přišel soukromý investor. Nový majitel architekt Lukáš Smetana dal areálu jasný směr. Na prohlídku tenkrát přijel s manželkou vlakem a ze začátku ho nikdo moc nebral vážně. Nakonec mlýny za 22 milionů od firmy Goodmills odkoupil, s celou rodinou se následně přistěhoval do Pardubic a začal plánovat, jak se stavbou od Josefa Gočára i s celým areálem naloží. „Chtěli bychom do roku 2023 zrekonstruovat celý tento areál,“ řekl tehdy.

To se nakonec manželům Smetanovým povedlo, i když trochu jinak. Do hry totiž vstoupil Pardubický kraj, který hledal vhodné prostory pro vybudování nové Východočeské galerie. A tak se s Lukášem Smetanou domluvil, že od něj hlavní budovu mlýnů odkoupí za 23 milionů korun.

Pohled na Automatické mlýny od východu

„Hlavní budova, kterou jsme Pardubickému kraji prodali, byla z hlediska konstrukcí velmi problematická, a to z důvodu, že hlavní mlýnice byla ocelovodřevěná. Tenkrát jsme se sešli i s architektem Josefem Pleskotem a ten řekl, že nejvhodnější využití budovy by bylo přestavění na galerii, která má určitou vyjímku z hlediska požárních norem. Takže nakonec rekonstrukce zachránila velké množství původních konstrukcí,” vysvětluje Lukáš Smetana.

Ve svém vlastnictví si ale nechal historické obilné silo, které Gočár navrhl o více než deset později a bylo přistavěné k hlavní budově až v roce 1924. Do rekonstrukce se Smetana pustil stejně jako hejtmanství v roce 2020. Vzniklo tady podle návrhu kanceláře Prokš Přikryl architekti kulturní centrum s vyhlídkou a společenským sálem.

„Silo je takovým srdcem areálu a my jsme chtěli návštěvníkům ukázat, k čemu ten objekt sloužil, takže ty výsypníky zůstaly součástí veřejného prostoru. Vybudovali jsme tady nový výstavní prostor,“ říká Lukáš Smetana. Společenský sál má kapacitu asi 120 lidí, vyhlídková terase bude veřejně přístupná.

autor: Naďa Kubínková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související