Sestra v akci: Měla volno a zachránila kluka

Zdravotní sestra Michaela Sodomková
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdravotní sestra Michaela Sodomková

Představte si veselou akci, kde děti tančí a cvičí. V jednu chvíli ale přijde šok. Velký malér nakonec zažehnala Michaela Sodomková.

„Celý příběh se odehrál během vystoupení pohybového studia Sluníčko v Hlinsku. Jsem zároveň jeho vedoucí. Na pořad se vypravila i paní Eva Hertlová se synem, který na místě vystupoval. Děti ukazují rodičům, co se za poslední dobu naučily. Nic nenasvědčovalo tomu, že by Danečkovi mělo něco být. Měli jsme za sebou asi čtvrté vystoupení programu, když za mnou přiběhla uplakaná maminka, že s Danečkem je zle."

Kolaps z vedra?

Ten den vládlo velké horko. Profesionální zdravotní sestra seskočila z pódia a spěchala na pomoc. „Chlapec byl promodralý, nedýchal. Zjistila jsem, že má jazyk zapadlý až po kořen. Byl celý v křeči. Dostat jazyk ven byl boj, ale povedlo se. Pětkrát jsem vdechla a začala masáž srdce. Asi po třetí intervenci se Daneček rozkašlal. Byla to neskutečná úleva, neskutečný pocit, když jsem viděla, že reaguje," popisuje Michaela Sodomková.

Zároveň děkuje všem rodičům, kteří jí pomáhali. Záchranná služba unaveného Daniela převezla do Chrudimi. „Pravděpodobně mel febrilní křeče a nešťastnou komplikaci se zapadlým jazykem. I když jsem zdravotník, tak ta situace je nečekaná. Nikdy se na ni nemůžete dokonale připravit. Znám určitý algoritmus první pomoci, ale pokaždé je to úplně jiné.“

Metál potěšil

Michaela Sodomková pracuje na dětské chirurgii Pardubické nemocnice. „Vždycky byl můj sen pracovat s dětmi v nemocnici a zároveň ve volnu s těmi zdravými. Vystudováno mám asi všechno, co jsem si kdy přála. Ale pořád se učím,“ podotýká skromně.

Za svou odvahu a rychlou reakci nedávno převzala ve Východočeském divadle v Pardubicích Cenu médií jako součást ocenění Pardubického kraje. Rádio jí předal ředitel Českého rozhlasu Pardubice Jiří Kánský. „Pro mě a všechny, co jsme to zažili, tak největší cenou bylo, že je Daneček v pořádku, zdravý, nemá žádné následky. Dál do Sluníčka chodí a tančí. Že to někdo ocení i jinak, je úžasné. Stalo se tak díky řediteli střediska volného času a mamince.“

Krajskou Cenu Michala Rabase za záchranu letos získali studenti Michal Fajfr a Jiří Sršeň z Letohradu. Ti pomohli tonoucí ženě na břeh a zavolali jí pomoc. Stejnou cenu dostal veterinární technik Jaroslav Komárek, který na dostihovém závodišti v Pardubicích zastavil koně vláčejícího jezdce v bezvědomí. Cenu za zásluhy o kraj dostali člen Československé obce legionářské František Bobek, hasič Jaroslav Žák, včelaři Josef Volejník a Evžen Báchor a oční lékař Jan Iserle.

Spustit audio

Související