Mládež, váleční veteráni, Zámeček. František Bobek se snaží, abychom nezapomněli
Na staré události velmi rychle sedá prach. V přívalu nových informací se historie z hlavy vykouří hned. Dál ale žijí lidé, kterým nejsou dějiny jedno.
K popularizaci druhé světové války vydatně přispívá František Bobek z Československé obce legionářské. Angažuje se třeba za záchranu takzvaného Zámečku. Larischova vila v Pardubicích je spojená s posledními dny ležáckých občanů. „Zatím odstraňujeme havarijní stavy. Pracujeme na věži. Nechali jsme zhotovit repliku její střechy. Aktuálně pokračují pokrývačské a klempířské práce. Počítáme, že během tří let celou stavbu zrevitalizujeme.“
V projektu je i vytvoření multifunkčního sálu pro asi 100 lidí. Už jsou sehnané peníze? „Podepisuje se memorandum o spolupráci mezi Československou obcí legionářskou, ministerstvem kultury, Pardubickým krajem a městem Pardubice. Z něj by mělo vyplynout finanční krytí stavby ze značné části. Celkem by stavba měla stát 70 milionů.“
Historie bez přepisů
František Bobek má taky zájem o vzdělávání mládeže. Podílí se na organizaci branných závodů pro děti a studenty. Nenásilně tak spojuje sport a předání informací. „Mládež by se měla dozvědět o historii, statečnosti předků, kteří bojovali za svobodu země. Někdy dochází k pomíjení důležitých věcí. V loňském roce se celorepublikově zapojilo asi 8 000 dětí. Pořádáme pro ně hned několik projektů a soutěží.“
Zároveň Bobek působí jako oblastní koordinátor péče o válečné veterány. „Mám 2 spolupracovníky a v portfoliu asi 110 druhoválečných i novodobých válečných veteránů. Pro ně je důležitý kontakt s lidmi, kteří se zajímají o jejich práci a oceňují, co pro tuto republiku udělali. Dřív bývali v ústraní, takový nechtěný produkt války. Osobně jsem poznal báječné letce, parašutisty. Jsou to úžasní lidé. Zaslouží si, abychom na ně vzpomínali a pomáhali jim.“
Za své aktivity by měl František Bobek získat Cenu za zásluhy o Pardubický kraj. Předávat se bude na slavnostním večeru ve Východočeském divadle Pardubice 13. května. Krajští zastupitelé už schválili seznam laureátů. K dispozici je na internetových stránkách úřadu.
Související
-
Příběh Larischovy vily
V Pardubičkách nedaleko Pardubic ji nechal v roce 1885 postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní lidé jí už během stavby začali říkat Zámeček.
-
Věžička Larischovy vily má novou střechu. Starou zničila dřevomorka
V Pardubicích pokračuje oprava Larischovy vily. Jde o pietní místo, kde za 2. světové války vyslýchali a mučili české vlastence.
-
Rekonstrukce pokračuje. Larischova vila dočasně přišla o věžičku
Larischovu vilu má v majetku Československá obec legionářská, která chce v těchto místech vybudovat muzeum heydrichiády. Návrh na oživení vily je hotový a začala oprava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka