Sezemická pouť nabídne kolotoče i duchovní program

16. srpen 2019
Kolotoč v zábavním parku

Když se řekne pouť, většina lidí si představí kolotoče, hlasitou hudbu, barevné balóny a cukrovou vatu. Nic z toho nebude na Sezemické pouti chybět. Doprovodný program nabídne navíc soutěže, muziku a pořádnou porci zábavy. Neméně významná bude také duchovní část Sezemické pouti.

Pravý význam je totiž zejména duchovní. „Všechna náboženstvích, židovsko-křesťanskou tradici zejména, provází od počátku nějaké putování. Můžeme vzpomenout poutě do Svaté země, do Říma, třeba také Islám putuje do Mekky,“ vysvětluje sbormistr Tomáš Židek a doplňuje: „Potom je ten druhý význam a to je druh církevní slavnosti. Pouť je obvykle titulární slavnost kostela. To znamená, když je třeba kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, tak se pouť slaví buď 15. srpna, nebo nejbližší neděli po 15. srpnu.“

Duchovní program

Zatímco světská část Sezemické pouti připadá především na sobotu, duchovní program připadl na neděli. „O půl desáté bude slavnostní mše svatá v kostele Nejsvětější Trojice,“ zve Tomáš Židek.

Od 10:30 do 12:00 můžou lidé navštívit a prohlížet hřbitovní kapli Nanebevzetí Panny Marie. Přístupná bude také vzácná dřevěná zvonice a to v čase do 14 do 16 hodin.

Vyvrcholením dne pak bude poutní koncert smíšeného sboru Salvátor z Chrudimi a Vysokoškolského uměleckého sboru Pardubice v 17 hodin. Představí se také mladý talentovaný varhaník Ondřej Mejsnar. Zazní hudba jednak klasická, katolická ale také hudba pravoslavná. V pondělí v 18 hodin ve hřbitovní kapli bude mše za Sezemické rodáky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.