Šišky, mech i písečná poušť. Zámecké valy v Pardubicích projdete bosou nohou

3. červen 2020 13:50

Jak se chodí v labském písku a jak v navátém písku z dun? Jaký je rozdíl mezi opukovou drtí a drceným kamenivem? Celkem deset různých materiálů poznají návštěvníci Zámku Pardubice, kteří se nebudou bát zout své boty. Východočeské muzeum na zámeckých valech zpřístupnilo stezku Bosou nohou po valech.

„Návštěvníci se projdou mimo jiné po modřínových šiškách, borové kůře, dvou druzích písku, vrbovém proutí, kačírku nebo hebkém mechu. Kromě okouzlujícího výhledu z  valů si tak užijí i smyslový vjem z doteku svých chodidel s různými přírodními materiály v relativně bezpečném terénu,“ popisuje novou atrakci na valech vedoucí přírodovědného oddělení muzea Jan Dolanský.

Zámecké valy v Pardubicích mají novou stezku pro chození na boso

Stezka vznikla na jihozápadním rondelu, který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, takže je možné zážitek snadno spojit i s piknikem.

Součástí stezky jsou informační cedulky, kde se návštěvníci dozví zajímavosti o jednotlivých přírodních materiálech. „Zda se chozením naboso po takové stezce povzbuzuje látková výměna, oběhová soustava, svěžest celého těla i dobrá nálada, musí návštěvníci posoudit sami,“ dodává Dolanský.

Na zámeckých valech mohou návštěvníci také obdivovat dvě pernštejnská děla, studovat naučnou stezku o historii zámku a přírodě zámku a okolí a setkat se s pávy a kozami, které jsou na valech chovány. Nechybí ani hmyzí domeček.

autor: Honza Ptáček | zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích
Spustit audio

Související