Skákající králíci dobývají dívčí srdce. Králičí hop je jejich favoritem
Dívky v pubertě potřebují ve svém životě někoho, komu by se mohly svěřit úplně se vším. A často to bývají zvířata, která unesou i to největší tajemství. Některé slečny se upnou ke koním, v poslední době ke králíkům, se kterými se dá také sportovat. Po celém světě se konají soutěže v králičím hopu, což je velmi zajímavá podívaná.
„Jako třináctiletá holka jsem byla poprvé na Mistrovství Evropy. To mě nadchlo. Bylo to v roce 2013, a když jsem viděla, co všechno takový králík dokáže, že umí vyskočit metr vysoko, chtěla jsem to zkusit taky. Pro králíky je totiž skákání přirozené, baví je to,“ říká Barbora Kohoutová z Klubu králičího hopu.
Skákat se naučí každý králík
Skákat můžou podle Barbory Kohoutové králíci všech velikostí a plemen. Někdy může mít králík jeden kilogram, ale skákat může klidně i čtyřkilový králík. Existuje dokonce plemeno sportovní králík. Ten je na králičí hop speciálně vyšlechtěný. Na soutěžích se skáče ve čtyřech disciplínách. Jsou to: rovinná dráha, parkurová dráha, skok vysoký a skok daleký. „Nejdřív běží králík, potom vodič. Taky se občas pořádně proběhneme, když králík běží rychle, skoro mu nestačíme,“ směje se Barbora.
Rovinná dráha obsahuje deset překážek postavených za sebou. Králík musí postupně překonat každou překážku a vyhrává ten, kdo udělá nejméně chyb v nejlepším čase. Parkurová dráha vychází ze vzoru koňských parkurů. Světový rekord ve skoku vysokém je 1,6 metru. Český rekord šlape tomu světovému na paty, je to 1,4 metru. Světový rekord ve skoku dalekém je 3,1 metr, v Česku je to 2,95 metrů.
Bez postroje a vodítka to nejde
S králíkem se trénuje už od mala. „Samozřejmě se s ním nedá hned skákat, ale dopřejte mu pohyb. Buď v bytě, nebo na zahradě ve výběhu. Jsem klidně i pro venkovní chov, takoví králíci jsou odolnější. Kolem čtyř, pěti měsíců věku začínáme králíka zvykat na postroj a na vodítko. Postupně si na to zvykne. Poté mu začneme dávat nízké, asi tak pěticentimetrové překážky. Ze začátku na ně sám nejde, musíme mu to ukázat. Postupně se překážky navyšují na dvacet pět centimetrů. Pokud to králík překoná, má vyhráno. Zvládne základní disciplínu, která ho čeká na prvních závodech.
„Přijeďte se podívat na Mistrovství republiky v králičím hopu do Hlinska. Koná se v sobotu 11. března ve Sportovní hale v Hlinsku po celý den. Přijďte kdykoliv během dne, budete se mít na co koukat. Své umění předvede sto králíků a máme tam velmi nadějné šampiony,“ zve do Hlinska Barbora Kohoutová.
Vnímají se vzájemně králíci na soutěži? A kolika let se dožívají? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Co je lepší. Králík nebo holub?
Nemyslíme ovšem k jídlu na pekáči, ale k chovu. Předseda Českého svazu chovatelů Holice Ladislav Kašpar chová jak králíky, tak holuby špičkové úrovně. Navíc pořádá ...
-
Skákat agility s buldočkem? Těžko! Geny neošálíte
Jaké plemeno si pořídit pro psí sporty? Zeptali jsme se zkušené chovatelky a trenérky výcviku psů Renáty Tetřevové. Podle ní je to s povahou psů stejné jako u lidí.
-
Při tanci se psem je štěkání přísně zakázáno. Zásadní je hlas psovoda
Kristýna Lakomá je studentka veteriny, která se ve svém volném čase věnuje tanci se psem. Je velmi úspěšná na soutěžích v dogdancingu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.