Škola na Chrudimsku vyučuje v nouzovém režimu. Polovina učitelů je kvůli spalničkám v karanténě

Škola v Krouně vyučuje v nouzovém režimu. Polovina pedagogů je kvůli spalničkám v karanténě

Polovina učitelského sboru základní školy v Krouně na Chrudimsku je v preventivní karanténě. Důvodem je podezření na spalničky u jednoho z žáků. Všech dvanáct kantorů muselo na testy protilátek. A u šesti z nich vyšly špatně, musí proto zůstat v izolaci. Škola tak vyučuje v nouzovém režimu.

„Při šesti učitelích zajistit výuku v devíti třídách, a ještě při dělení na cizí jazyky či informatiku, to už prostými počty nejde,“ popisuje pro Český rozhlas Pardubice ředitel základní školy v Krouně Josef Kyncl.

Povolali proto podle něj zálohy z řad penzistů, bývalých učitelů školy a někdejších studentů. „A učitelé, kteří mají dostatek protilátek a zůstali v práci, tak učí všechny vyučovací hodiny,“ doplňuje.

Na vlastní kůži: Vlna spalniček zasáhla i Český rozhlas Pardubice

Spalničky v Českém rozhlase Pardubice

Ve východních Čechách se rychle šíří spalničky. Krajské hygienické stanice v Pardubickém i Královéhradeckém kraji jen za první dva měsíce letošního roku evidují mnohonásobně víc případů, než za celý loňský rok dohromady. V ohrožení se ocitla i redakce Českého rozhlasu Pardubice. Spalničky totiž dostala i jedna z kolegyň.

Mezi zastupujícími kantory je také Eva Pejchová, která byla dříve ve škole zástupkyní ředitele. „Za katedru jsem se vrátila po pěti letech. Teď když bylo potřeba, tak jsem se zase na nějakou chvilku vrátila.“

Škola kvůli chybějícím pedagogům musela také některé třídy sloučit. „Jednalo se v posledních třech dnech asi o dvě nebo tři vyučovací hodiny. Největší organizační zátěž je v tom, že musíme ze dne na den vytvářen neustále nové rozvrhy,“ uzavírá Kyncl.

Pokud se spalničky u jednoho ze žáků nepotvrdí, budou se moci kantoři vrátit do práce v polovině příštího týdne. V opačném případě budou muset ještě zůstat v preventivní karanténě. Jenom v Pardubickém kraji se letos spalničkami nakazilo 60 lidí.

Co jsou spalničky?

  • Onemocnění se šíří kapénkami ve vzduchu a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od nakažení po první příznaky, je sedm až 21 dní.
  • Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka.
  • Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně.
Spustit audio

Související