Smetanova Litomyšl: Světová premiéra, tři roky zamluvený tenorista a šedesátiny

11. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hudební festival Smetanova Litomyšl
0:00
/
0:00

Kulatiny si zaslouží speciální přístup. A dvoje najednou ještě víc. V roce stého výročí založení Československa přichází šedesátý ročník festivalové legendy. Na Smetanově Litomyšli můžete zažít nejširší program v historii.

„Chystáme 41 pořadů na hlavním pódiu, ale k tomu doprovodný program v podobě Smetanovy výtvarné Litomyšle a taky Festivalové zahrady, které budeme mít nedaleko zámku. Tam by měly být další pořady,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna. 

Speciální dílo zazní vůbec poprvé

Smetanka začíná ve čtvrtek 14. června s Českou filharmonií. „Čekáme i na pátek, kdy uvedeme světovou premiéru skladby Český poutník. Ta byla napsaná na naši objednávku čtyřmi soudobými autory. Taky zahraje Česká filharmonie. Umělecký ředitel Vojtěch Stříteský tento nápad nosil v hlavě snad deset let. Na samotné realizaci se pracovalo tak dva tři roky.“

Adam Plachetka

Hlavní hvězdou festivalu bude podle Pikny mexický tenorista Javier Camarena. Počítají s ním prý tři roky. Dramaturgie ale taky vychází z hudby českých autorů v podání domácích interpretů. Zahraje Pavel Haas Quartet, Jaromír Nohavica a Janáčkova filharmonie, Adam Plachetka a další.

Na festivalu nebude chybět ani Český rozhlas. V neděli 1. července budou Festivalové zahrady pod záštitou Českého rozhlasu Pardubice. Na tento den přijede do Litomyšle i světluščí autobusová kavárna POTMĚ. Celý ročník završí 7. července Velké finále plné překvapení.

autoři: Jitka Slezáková , MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...