Soud zamítl žaloby Kinských kvůli navrácení majetku

Odvolací soud v Pardubicích zamítl žaloby na obnovu řízení, které podali dědicové Františka Oldřicha Kinského kvůli navrácení majetku
Odvolací soud v Pardubicích zamítl majetkové žaloby potomků Františka Oldřicha Kinského. Dědicové od jeho smrti v roce 2009 pokračují v úsilí získat zpět zámek v Chocni a další pozemky na Orlickoústecku a Chrudimsku, které stát zabavil šlechtickému rodu po 2. světové válce.
Okresní soudy v Ústí nad Orlicí a Chrudimi nedávno označily jejich nároky za promlčené, synové a vnuk Kinského se ale odvolali.
Soud rozhodoval například o činžovním domě a zámku v Chocni, kde je dnes muzeum nebo základní umělecká škola, a okolních pozemcích. Dále se jednalo o rybníky a pozemky na Litomyšlsku. Potomci Františka Oldřicha Kinského taky žádali pozemky v Heřmanově Městci a na Chrudimsku.
Jde tedy o majetek na východě Čech a jen část toho, o co od roku 2003 až do své smrti v roce 2009 Kinský usiloval. Dohromady totiž podal okolo 150 žalob o majetek, který byl tehdy vyčíslen na přibližně 40 miliard. A v tomto případě o rozsudek z roku 2006, kterým soudy jeho žalobu zamítly.
Už 18 let a konec to asi není
Jeho dědicové, tedy syn a vnuk se proti rozsudku z roku 2006 ohradili až loni. Tvrdili, že to dříve nebylo možné, protože to, že jsou přímými potomky, dědický soud pravomocně uznal až v dubnu roku 2023. Jenže odvolat se bylo možné do tří let po vynesení rozsudku. A to byl právě důvod, proč Okresní soud v Ústí nad Orlicí a v Chrudimi žalobu na obnovu řízení už dříve odmítl. A s tím se dnes ztotožnil odvolací soud.
Nemusí to být ale konec sporu. Existuje ještě možnost dovolání a je taky šance obrátit se na Ústavní soud nebo Evropský soud pro lidská práva. Tam už s jednou stížností Kinští uspěli. Bylo to v roce 2012, kdy jim pak Česká republika musela vyplatit odškodné 14 tisíc eur.
Právní zástupce Kinských, Jaroslav Čapek, tvrdí, že o pokračování budou uvažovat. „Myslím si, že se bude bojovat dál, protože proč by se jedna rodina měla vzdát majetku, který budovala 800 let. To se nemůže nechat v normální společnosti bez povšimnutí.“
Historické souvislosti
Proč se František Oldřich Kinský začal o majetek v Česku soudit? Přišel o něj po 2. světové válce na základě Benešových dekretů. Jeho otec Oldřich Ferdinand Kinský totiž údajně kolaboroval s nacisty. Jenže ten zemřel už v roce 1938 a majetek tak nevzali jemu, ale jeho synovi Františku Oldřichovi, kterému bylo teprve osm let. A na tom, že malé dítě nemůže kolaborovat, právě advokát Čapek staví všechny žaloby.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ekonom: Český mlékárenský průmysl není efektivní. Asi polovina másla je z dovozu, stát na tom tratí
-
Po technoparty v Berlíně bojuje v nemocnicích o život 13 lidí. Dalších 27 je ve vážném stavu
-
Češi a Poláci se nejvíce bojí ruského vměšování do voleb. Pro Slováky je hrozba EU, ukazuje průzkum
-
Trump představí zbrojní plán pro Ukrajinu. Poslat jí chce i útočné zbraně, píše americký server