Speciální pedagožka: Rodiče si vyrábějí nepozorné ADHD děti. Nedají jim klid, ani režim

29. srpen 2022

Roztěkanost dětí, nepozornost, neklid, poruchy soustředění. To všechno se skrývá pod dnes velmi častou nálepkou ADHD. Proč takových dětí přibývá? Jednoduchou odpověď dala v Radioporadně speciální pedagožka a ředitelka Doučovacího centra Čáslav Martina Vrbická.

„Příčina roztěkanosti dětí tkví v rodině. Pokud je dítě doma obklopené hromadou hraček a přemírou vjemů a hluku, nemůže být klidné, vyrovnané, ani soustředěné. Prarodiče to často vidí, ale bojí se svým dospělým dětem radit,“ říká speciální pedagožka Martina Vrbická a dává konkrétní příklady.

Dvouleté dítě se nenají bez tabletu

„Dvouleté dítě jí oběd, u talíře má zapnutý tablet a kouká mezi sousty na pohádku. Důvod? Aby u jídla vydrželo. Rodiče přitom ještě sledují televizi nebo se sami baví něčím na mobilu. A tímto způsobem si v podstatě vyrábí ADHD nepozorné děti,“ varuje pedagožka.

Podle Vrbické zapomínáme na stále platné zásady: „Když se jí, tak se jí.“ Je to jedna činnost, kterou bychom si měli vychutnávat a soustředit se na ni. Zastírat ji koukáním na pohádku je nesmysl, který se později vymstí.

Žijeme v nadbytku

Čtěte také

V jednom rohu pokojíčku je bedna plná panenek, ve druhé bedně třicet různých her. Ano, dítě má mít podněty ke hře. Ale takové, které zvládne uchopit. Když je toho moc, dítě neví, kam se vrtnout a přeskakuje od jednoho ke druhému. Zásadní je, dát dítěti klid, režim a přiměřené množství podnětů. A to v současných rodinách chybí.

„Žijeme v nadbytku, konzumujeme, spotřebováváme a odhazujeme věci. Pokud se nad tím nezamyslíme a nezměníme to, tak se z toho brzy všichni zblázníme,“ varuje speciální pedagožka Martina Vrbická.

Děti potřebují slyšet ne! 

„Když vás tříleté nebo čtyřleté dítě prosí v obchodě o lízátko, řekněte občas, že mu ho nekoupíte. Už v předškolním věku děti potřebují znát význam slova NE. Pokud ho pochopí až ve škole, bude pozdě. Žádné dítě nemůže být ve všem první a nejlepší. Neudržujte ho v takovém nekritickém světě,“ říká Martina Vrbická, která jde tak trochu proti současnému trendu kultu dítěte.

Martina Vrbická

Podle ní všichni nemůžou být skvělí ve všem. Ráda by jako speciální pedagožka vrátila hodnotu učňovským oborům. „Rodiče často omlouvají své děti a ohánějí se papírem, že jejich potomci jsou DYS. Ale to neznamená, že nebudou nic dělat. Nemusí být nejlepší v pravopise, nemusí skvěle mluvit, ale mohou mít šikovné ruce, což se v dnešní době velmi cení,“ usmívá se pedagožka.  

Radioporadna vyvolala reakce

Po odvysílání pořadu se na sociálních sítích v komentářích rozvinula dlouhá, často kritická, diskuse o vyjádřeních hosta Radioporadny. Sama pedagožka ke svým slovům následně dodala:

Vím, že já jsem vyslovila takto: „Vyrábíme tak ADHD, roztěkané děti...”.

Ráda bych upřesnila, ačkoliv jsem to neřekla, že správná formulace by byla „vyrábíme tak falešné ADHD, roztěkané děti...”.

Nechtěla jsem se dotknout rodičů, kteří s neuropsychickým onemocněním dítěte zápasí od narození, mají vyšetření EEG, medikaci atd.  Cílem rozhodně nebylo urazit rodiče s neuropsychickým onemocněním dítěte. 

Avšak v praxi vidím, že ne každé diagnostikované ADHD či ADD je ověřeno lékařským vyšetřením. A pak potkávám hodně rodičů, kteří o svém dítěti říkají, že je ADHD – asi na omluvu jeho nepřijatelného chování (to je právě mnou myšlené vyrobené „ADHD”).

Rozhodně uznávám, že jsem do věty ADHD nemusela vůbec zapojit. „Vyrábíme si tak roztěkané, nesoustředěné či neklidné děti.”

Český rozhlas Pardubice je v současnosti v kontaktu s odborníky na tuto problematiku a má v plánu se jí v jednom z příštích vydání Radioporadny věnovat, aby tak přispěl k osvětě. 

Jak si nastavit od září s dětmi pravidla? I to uslyšíte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.