Sto litrů po kapkách. Pardubice chrání stromky proti suchu vodními vaky

7. květen 2019 14:30

U některých mladých stromků v centru Pardubic se v poslední době objevily velké zelené plastové vaky s vodou. Radnice prvního obvodu začala zatím jako jedniná ve městě testovat tento způsob závlahy dřevin. Mělo by to v případě suchého léta pomoct k přežití hlavně nově vysazených stromů.

Vaky chrání mladé dřeviny například v Husově ulici a v parku Na Špici. Plné zásobníky vykapou přibližně v průběhu osmi hodin, vláha se dostává vysloveně k vlásečnicím stromu a necáká to nikde okolo,“ říká Lenka Tobolková z 1. městského obvodu a dodává, že město koupilo tři stovky vodních vaků. Umístěná je zatím zhruba polovina. Ke každému mladému stromku se dávají dva.

Vodní vaky jsou u nových stromků například v parku Na Špici

Městská arboristka Kristýna Podhajská dodává, že vaky se kvůli zvýšení objemu dají spojovat pomocí zipů. Dvojice zelených pytlů pojme až 114 litrů vody. Dole ve vaku jsou dvě malé dírky, kterými voda vykapává, což v závislosti na půdě může trvat 5-9 hodin.

Ve vrchní části každého vaku je schovaný otvor, kterým pracovník zahradnické firmy do tří minut vak naplní. Vaky se podle arboristky umisťují prioritně k nově vysazeným stromkům: „Ale budeme je postupně dávat až k výsadbám tři roky zpátky.“

V závislosti na počasí se vaky plní více či méně často. V horkém letním počasí by měl každý strom dostat sto litrů vody jednou týdně, což je podle Podhajské pro stromky minimální dostačující množství.

Umisťování vodních vaků ke stromům je podle starostky Aleny Stehnové (ANO) reakce na klimatické změny, hlavně vedra, která v posledních letech panují. Kromě vaků podle ní jde také o seče, které by měly být maximálně do 10cm výšky travnaté plochy. Stromům by také měla pomoci mulčovací kůra, která déle udrží vláhu.

autoři: Drahomíra Bačkorová , pta

Související