Studna nalezená pod budoucí D35 na Chrudimsku je nejstarším dřevěným objektem na světě
Dřevěná studna, kterou archeologové našli při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěká dřevěná konstrukce na světě.
Potvrdil to dosavadní výzkum archeologů, kteří ji datují do let 5256 až 5255 před Kristem. Českému rozhlasu to řekl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Studnu nyní odborníci konzervují a dělají další analýzy.
„Potvrdilo se jak dendrochronologickým, tak radiokarbonovým datováním, že skutečně je to v této chvíli nejstarší pravěká dřevěná struktura, která je známa. Protože nic staršího takto datováno zatím není, můžeme ji označit za nejstarší na světě,“ uvedl Peška.
Dubové dřevo drželo tisíce let
Objev docenta Michala Rybníčka z Mendelovy univerzity v Brně a kolektivu v březnovém vydání publikuje odborný časopis Journal of Archaeological Science. Článek si všímá i faktu, že jde o třetí raně neolitickou studnu nalezenou v Česku v uplynulých čtyřech letech.
Archeologové mimořádně zachovalou dubovou studnu o půdorysu 80 x 80 cm a hloubce 140 cm vykopali v roce 2018 při záchranném výzkumu na trase budoucí silnice D35. Právě díky výjimečné zachovalosti dřevěného materiálu bylo podle článku možné vznik studny velmi přesně datovat.
„V rozích byly dřevěné kůly, které byly vydrážkované, a do těchto drážek se dávala opracovaná prkna. Podle dosavadních archeologických nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské. Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickým lidem,“ dodal Peška.
Neolitičtí tvůrci studny opracovali dřevěné prvky nástroji z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva. Studna podle Pešky nebyla nalezena na území žádné osady, byla izolovaná. Osadu budou odborníci teprve hledat.
Studna v cukru
Po vyzvednutí byly části studny převezeny do sklepa piaristické koleje v Litomyšli, kde je studenti z fakulty restaurování na rok naložili do cukerného roztoku. Cukr by měl vyplnit všechny dutiny a póry dřeva. Po vyjmutí z konzervačního roztoku bude dřevo v kontrolovaných podmínkách přibližně půl roku vysychat.
„Nyní pracujeme na mikromorfologii studny, na rozboru určitých chemických látek, které by tam mohly být obsaženy a mohly by nám ukázat, jak tehdy vypadalo kolem studny přírodní prostředí,“ doplnil ředitel Archeologického centra Olomouc.
Po ukončení výzkumu bude objekt k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích.
Související
-
Studenti z Litomyšle obnovují 7000 let starou studnu. Naložili ji do cukru
Studenti z fakulty restaurování v Litomyšli dostali za úkol obnovit zhruba 7 tisíc let starou studnu. Tu objevili archeologové při průzkumu pod budoucí dálnicí D35.
-
Archeologové objevili keltský vodovod, možná nejstarší ve střední Evropě
Voda jim často komplikuje skoro detektivní práci. Teď jsou z ní ale čeští archeologové nadšení. V trase budoucí dálnice D35 na východě Čech objevili pravěký vodovod.
-
V Pardubickém kraji se našel poklad století. Nálezce dostane několik milionů korun
Poklad je možné najít nejen v pohádce, ale i v reálném životě. Přesvědčil se o tom nálezce, který úplnou náhodou kopl do země kdesi na Pardubicku a našel stovky stř...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nikdy nevíte, jestli vedle vás zrovna nejede někdo vázaný na Hizballáh a potenciální cíl, říká Libanonka
-
Česká armáda se vrátí do afrického Sahelu. Pod záštitou NATO bude cvičit mauritánské speciální síly
-
ONLINE: ‚Lživá hlášení, vysoké ztráty a pomalý postup.‘ Moskva podle blogerů odvolala generála
-
Děti budou ve školách bez mobilu do 18 let. Snažíme se být průkopníky ve vzdělávání, tvrdí finský ministr