Archeologové objevili keltský vodovod, možná nejstarší ve střední Evropě
Vodu v lásce obvykle nemají, protože jim často komplikuje skoro detektivní práci. Teď jsou z ní ale čeští archeologové nadšení. V trase budoucí dálnice D35 na východě Čech objevili pravěký vodovod.
Sucho a nedostatek vody, to bylo téma i pro dávné Kelty, kteří před 2000 lety žili na našem území. Napovídají tomu aspoň aktuální nálezy z vykopávek z trasy budoucí dálnice D35 nedaleko Vysokého Mýta. Archeologové tam právě pomocí motyk a štětečků zkoumají několik keltských studní a jak sami tvrdí, možná i nejstarší dochovaný vodovod ve střední Evropě.
„Spíše se jedná o žlab, který měl za svoji funkci odvádět vodu do sídelní oblasti k těm nejbližším domům.“ Je horko a do půl těla svlečený archeolog Radko Sedláček ukazuje vlastně obyčejnou rýhu v podloží, je to podle něj torzo pradávného vodovou.
Nejstarší vodovod
„Tenhle žlábek vede před jeden z větších kůlových domů, který zde máme doložen. A shodou okolností je to také dům, v jehož jedné kůlové jamce byl nalezen zlomek skleněného laténského náramku. Takže když to shrnu, jedná se v podstatě o nejstarší dochovaný vodovod ve střední Evropě,“ říká Sedláček.
Nehluboké koryto je napojené na jednu z objevených studní, a i když je sucho, je dole na dně asi tři metry pod povrchem pořád voda.
„Vzhledem k tomu, že teď se nacházíme v extrémně suchém období, kde se potýkáme s nedostatkem vody v podstatě v celé Evropě a i v této době jsou ty naše studny kvalitním zdrojem vody. Takže si myslím, že v těch extrémních suchých letech třeba v pravěku určitě voda byla a jedná se o území mimořádně vhodné pro budování nějakých vodohospodářských objektů,“ dodává Radko Sedláčečk.
Na poli mezi Vysokým Mýtem a Hrochovým Týncem, v místě kde Keltové uměli vodu najít a pak s ní i hospodařit, povede v budoucnu dálnice. Archeologové našli v její trase celkem pět studní, u některých z nich se díky podmáčenému jílu dochovala taky dřevěná konstrukce. „Je zajímavé to, že byla použita jiná technika stavění na čtyři nosné kůly, ale i to, že ty dřeva byly navzájem spojeny takzvaným čepováním,“ řekl vedoucí výzkumu Jakub Novotný.
Pravděpodobně dubové dřevo použité na výrobu studní pošlou archeologové na další expertízy. Mohly by určit stáří i to, jak dávní Keltové uměli pracovat se dřevem.
Archeologové současně začínají plánovat odchod z této části budoucí D35. Průzkum na dálnici začal vloni, dokončit ho chtějí letos na podzim. Podle Ředitelství silnic a dálnic by nejpozději v září měli na 14 km úsek Časy - Ostrov nastoupit stavbaři.
Související
-
Na Pardubicku se našel obrovský 3000 let starý hrnec z bronzu
Archeologové z pardubického Východočeského muzea oznámili unikátní nález. Obří bronzový hrnec objevil náhodný nálezce v lesích na Pardubicku. Po vyzvednutí a předbě...
-
Antimonopolní úřad zrušil tendr na stavbu D35 z Opatovic do Časů
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil výsledky výběrového řízení výstavbu na 12,6 kilometru dlouhého úseku dálnice D35 z Opatovic do Časů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Rusko si vše zavinilo samo,‘ měla prohlásit pediatrička. Prokuratura pro ni žádá šest let ve vězení
-
Musíme vývoj sledovat. S Německem jsme ekonomicky propojeni pupeční šňůrou, říká politolog
-
Train surfing není novinka. Dospělí si na sítích takových trendů včas nevšimnou, přibližuje expertka
-
Trumpovy sliby? Ukončit válku za den a deportovat miliony migrantů je nemožné, míní historik Lukeš