Svěcení jara, kostel a hostinec. Festival Bennewitz má půltucet koncertů

Ředitel Kulturního centra Česká Třebová Josef Kopecký
Ředitel Kulturního centra Česká Třebová Josef Kopecký

Pořadatelé se k němu hrdě hlásí. Ve slavných časech vedl Pražskou konzervatoř. Na ředitelském místě ho střídal třeba Antonín Dvořák. Jméno Antonína Bennewitze znovu ožívá v České Třebové.

Festival vznikl v roce 1998 a připomíná právě vynikajícího houslistu, dirigenta a hudebního pedagoga, rodáka z nedalekého Přívratu. Dramaturgickou radu festivalu řídí legendární Jaroslav Svěcený. Zároveň je i patronem festivalu. „Jsme moc rádi, že přijal tuto funkci a že se o něj už několik let stará. Provede zahajovací koncert s příznačným názvem Svěcení jara,“ říká ředitel festivalu Josef Kopecký.

4 + 2 = Bennewitz 2019

První blok festivalu je tradičně čtyřdenní. Odstartuje 24. dubna ve Velkém sále KC Česká Třebová. Zahajovací koncert v netradičním nástrojovém obsazení housle, klavír, akordeon nabídne Beethovena, Rachmaninova, Piazzollu a další skladatele.

Další den se představí Bennewitzovo kvarteto, které zakládal rodák z České Třebové Jiří Němeček. „Dlouhá léta v něm hrál první housle. Pak se oženil do Basileje, kde momentálně žije. Kvarteto tedy účinkuje bez něj, ale po letech se do města toto uskupení vrací. Jiří Němeček přesto přijede, a sice na koncert 26. dubna, kde vystoupí jeho švýcarský smyčcový soubor a Komorní orchestr Jaroslava Kociana. Přednesou výběr známých melodií z West Side Story.“

V sobotu 27. dubna si podle Kopeckého užijí fanoušci skupiny Queen. „Před několika lety vznikl projekt Queen Night. Když jsme domlouvali tento program, netušili jsme, že skupina bude tak populární díky filmu Bohemian Rhapsody. První blok festivalu tedy krásně ukončí nejslavnější skladby z devíti alb královny rocku v podání filharmonického orchestru.“

Květnový finiš

Festival Bennewitz vyvrcholí další měsíc. Z kulturního sálu ale zamíří do církevního prostředí. Radostnou mši autora Josefa Vondráčka hostí kostel svatého Jakuba Většího v České Třebové. Sopotnická filharmonie a sbor Familia Cantorum ji uvedou v pátek 3. května.

A festivalovou tečku obstará vystoupení v hostinci. Bude v Přívratu v sobotu 11. května. „Koncert v rodišti Antonína Bennewitze musí být. Má tam i pamětní desku. Pěvecký sbor Bendl si jako hosta pozval sbor Vlastimil z Litomyšle. Prostředí je jiné a setkání takových těles stojí za to,“ myslí si Josef Kopecký. Všechny koncerty startují shodně v 19 hodin.