Svitavsko: cizinci se dopouštějí přestupků

10. únor 2003

Na Svitavsku pobývá v těchto dnech na 1120 legálně přihlášených cizinců. I přes jejich relativně malý počet, vyšetří tamní oddělení cizinecké policie ročně na několik desítek přestupků, kterých se dopouštějí. Pokračuje Věra Pavlasová.

Za rok zkontroluje svitavská cizinecká policie kolem 5000 cizích státních příslušníků. Prověřování dokladů se týká nejen zmíněných cizinců, kteří jsou přihlášeni v regionu k trvalému přechodnému či krátkodobému pobytu. Za poslední rok provedli svitavští policisté přes 800 kontrol a za přestupky vybrali podle slov vedoucího oddělení cizinecké policie Jiřího Nováka přes 300.000 korun.

svitavy - městské byty

"Pokuty udělujeme v případě porušení pobytového režimu. Jsou to především pozdní přihlášení cizince ve lhůtě kterou stanovuje zákon a podobně."

autor: PAV
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.