Tajemný hrad Svojanov pamatuje příběhy lásky i kruté osudy

Patří k nejstarším kamenným hradům u nás. A je unikátní spojením architektury gotiky a empíru. Svojanov je tajemný množstvím pověstí nebo objevy zazděných lidí v jeho  hradbách. Odehrávaly se tam ale i příběhy plné lásky.

Hrad Svojanov leží uprostřed hlubokých lesů na ostrohu nad malebným údolím řeky Křetínky na historických hranicích Čech a Moravy. Založili ho zřejmě jako strážní hrad kvůli blízkosti hranic a důležité obchodní Trstěnické stezky. Býval to hrad královský i královnin. Konkrétně Kunhuty Uherské, vdovy po Přemyslu Otakaru II. Možná právě tam porodila posléze Záviši z Falkenštejna jejich nemanželského syna.

Hrad se pokoušeli dobít husité i švédská vojska. Namále měl ale až na přelomu 17. a 18. století, kdy o něj jeho majitelé ztratili zájem. Hrad, ke kterému v 19. století přibyl půvabný empírový palác, přežil nakonec ve vší své kráse a důstojnosti až do dnešních dnů. Pomohly skutečně lidské oběti, které měly hradu dodat sílu a nedobytnost, jak se na hradě také vypráví?

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.