Naše zahrady

Jak vypadala a voněla středověká zahrada? Zjistěte to na Svojanově

Gotická zahrada hradu Svojanov je unikátní, jediná svého druhu ve střední Evropě. Svoji podobu si zachovala po šest století.

Svojanov patří k nejstarším českým královským hradům, založený byl už ve 13. století. Hrad byl důležitým strategickým bodem a střežil kupeckou stezku mezi Brnem a Litomyšlí. Král Karel IV. Svojanov ve svém zákoníku Majestas Carolina zařadil mezi jedenáct nejvýznamnějších českých hradů.

Syn Karla IV. Zikmund hrad předal do držení pánům z Boskovic. Ti Svojanov po roce 1480 rozšířili a také více opevnili. Součástí přestavby bylo rozšíření užitkového prostoru. Páni z Boskovic vybudovali na hradě, v rámci možností, poměrně velkou zahradu. Nachází se v nejjižnějším a také nejnižším cípu hradního areálu.

Tereza Brázdová a Jitka Slezáková na houpačce v gotické zahradě hradu Svojanov

Zahrada si dodnes zachovala svoji původní dispozici a její současná podoba respektuje také tradiční členění na tři části. Na Svojanově najdete okrasnou, užitkovou a ovocnou zahradu, dokonce i malý vinohrad. Zahradu doplňuje kašna s vodními rostlinami, vyhlídkový altán, lavičky nebo houpací lavice.

Léčivé bylinky i ovoce

Dnes už jen těžko určíme, do jaké míry byly v gotických zahradách zastoupené okrasné květiny. Nejčastěji se ale objevovaly fialy, růže a lilie. Lékárnická zahrada byla určena k pěstování bylin, které byly pro tehdejší medicínu nepostradatelné. Na záhonech samozřejmě nechybělo koření pro hradní kuchyni, zřejmě se také užívalo při přípravě likérů nebo vína. 

V gotické zahradě kvete levandule, růže, voní tu bylinky. Svojanov si proto oblíbili svatebčané, obřady se tu konají přímo pod širým nebem. Hrad Svojanov patří městu Polička a je jedním z nejnavštěvovanějších památkových areálů v Pardubickém kraji. Před pandemií covidu, v roce 2019, hrad navštívilo 80 tisíc lidí.

Gotickou zahradu čeká rekonstrukce. „Rádi bychom zahradu přivedli ještě víc k její historické podobě. Její současná dispozice vychází z úprav ze 70. a 80. let minulého století, z doby, kdy byl hrad ještě státní,“ vysvětluje kastelán hradu Miloš Dempír.

„V zahradě by měla vzniknout dřevěná pergola s popínavými růžemi, další vyhlídkový altán na terase, večerní osvětlení a závlahový systém. Pokud bude dobrá turistická sezóna a podaří se nám ze vstupného ušetřit, rekonstrukce zahrady by mohla být hotová do dvou let,“ dodává kastelán Svojanova.

Spustit audio

Související

  • Prázdninové cesty k vodě

    Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.

  • Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

    Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

  • Prázdninové rozhledy

    Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.