Tetování si nechte raději přemalovat než odstranit
Lidé se nechávají tetovat z mnoha důvodů. Chtějí ostatní šokovat, nebo si nechat vytvořit památku na určitou životní událost. Někdy si jen chtějí zkrášlit své tělo trvalým uměleckým dílem.
„Tetování se už člověk nezbaví a má ho napořád. Je to jakýsi kus životního příběhu, za kterým si člověk stojí, nebo který prožil. Někdo v tom jednoduše vidí očekávání,“ říká majitel tetovacího studia Vladimír Štusák.
Motivů je nepřeberné množství a doba delfínů, růží nebo ležatých osmiček s nápisem family a peříčkem navrch, je naštěstí pryč. Lidé se hodně vracejí třeba k přírodním motivům, jako jsou vlci, medvědi, tygři, nebo lvi. Je to samozřejmě věc názoru a vkusu.
Jména milých tatéři neradi vidí
Jaké umělecké dílo bude vaše tělo zdobit, je na každém z vás. „Pokud se někdo zamiluje a chce po nás vytetovat jméno své drahé polovičky, uděláme to. Ale je třeba počítat s tím, že ne všechny vztahy, na rozdíl od tetování, vydrží navždy. Po odmilování se dotyčný zase přichází, ale tentokrát s prosbou, že by jméno rád nechal odstranit. Pro nás je to úsměvná záležitost a opravdu se to běžně stává,“ potvrzuje z praxe pan Vladimír.
Po odstranění tetování vzniká jizva, které se už nezbavíte. Proto tatéři doporučují, vždy nechat obrázek, nebo nápis přetetovat.
Kila a věk s tetováním nehezky zacvičí
Když obrázek postupem času začne měnit tvar a divně se zkroutí, i s tím si profíci dokážou poradit. Mezi části těla, kde tetování zůstává stále stejné, většinou patří paže a záda. Naopak za rizikovější můžeme označit břicho a prsa. To platí jak u žen, tak i u mužů. Jak říká Vladimír Štusák, obrázkový motiv se jednoduše doplní, poopraví.
Čtěte takéTetování většině zaměstnavatelů nevadí, problémem může být u armády či policie
Ať už máte hroší kůži, nebo jako nemluvně, na těle existují místa, kde tetování opravdu bolí. Bývají to části s měkkými tkáněmi, jako jsou vnitřní strany paží a třísla. Extrémní bolest zažijete na nártech a kotnících. Lépe ji snášejí ženy, než muži. „Celkově můžu říct, že tetování je nepříjemná záležitost, ale nikdy to není tak, že by to člověk nevydržel.“ Bolest tatéři přirovnávají k depilaci voskem na nohou.
Lidé se zdobí od pradávna a jinak tomu není ani v dnešní době. Někteří se stávají na tetování závislými a jednotlivé obrázky chtějí neustále propojovat a doplňovat.
Tetovací studia vybírejte jen ta, která jsou certifikovaná, schválená a veřejná. Nikdy ne ta „schovaná“, pod pouhým telefonním číslem někde v panelovém domě.
Jak udržet své tetování, aby stále dobře vypadalo, si poslechněte v audioarchivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.