Tetování si nechte raději přemalovat než odstranit

Nechat si vytetovat jméno partnera nebo partnerky? Tatéři radí si to dobře rozmyslet
Nechat si vytetovat jméno partnera nebo partnerky? Tatéři radí si to dobře rozmyslet

Lidé se nechávají tetovat z mnoha důvodů. Chtějí ostatní šokovat, nebo si nechat vytvořit památku na určitou životní událost. Někdy si jen chtějí zkrášlit své tělo trvalým uměleckým dílem.

„Tetování se už člověk nezbaví a má ho napořád. Je to jakýsi kus životního příběhu, za kterým si člověk stojí, nebo který prožil. Někdo v tom jednoduše vidí očekávání,“ říká majitel tetovacího studia Vladimír Štusák.

Motivů je nepřeberné množství a doba delfínů, růží nebo ležatých osmiček s nápisem family a peříčkem navrch, je naštěstí pryč. Lidé se hodně vracejí třeba k přírodním motivům, jako jsou vlci, medvědi, tygři, nebo lvi. Je to samozřejmě věc názoru a vkusu.

Jména milých tatéři neradi vidí

Jaké umělecké dílo bude vaše tělo zdobit, je na každém z vás. „Pokud se někdo zamiluje a chce po nás vytetovat jméno své drahé polovičky, uděláme to. Ale je třeba počítat s tím, že ne všechny vztahy, na rozdíl od tetování, vydrží navždy. Po odmilování se dotyčný zase přichází, ale tentokrát s prosbou, že by jméno rád nechal odstranit. Pro nás je to úsměvná záležitost a opravdu se to běžně stává,“ potvrzuje z praxe pan Vladimír.

Po odstranění tetování vzniká jizva, které se už nezbavíte. Proto tatéři doporučují, vždy nechat obrázek, nebo nápis přetetovat.

Kila a věk s tetováním nehezky zacvičí

Když obrázek postupem času začne měnit tvar a divně se zkroutí, i s tím si profíci dokážou poradit. Mezi části těla, kde tetování zůstává stále stejné, většinou patří paže a záda. Naopak za rizikovější můžeme označit břicho a prsa. To platí jak u žen, tak i u mužů. Jak říká Vladimír Štusák, obrázkový motiv se jednoduše doplní, poopraví.

Čtěte takéTetování většině zaměstnavatelů nevadí, problémem může být u armády či policie

Ať už máte hroší kůži, nebo jako nemluvně, na těle existují místa, kde tetování opravdu bolí. Bývají to části s měkkými tkáněmi, jako jsou vnitřní strany paží a třísla. Extrémní bolest zažijete na nártech a kotnících. Lépe ji snášejí ženy, než muži. „Celkově můžu říct, že tetování je nepříjemná záležitost, ale nikdy to není tak, že by to člověk nevydržel.“ Bolest tatéři přirovnávají k depilaci voskem na nohou.

Lidé se zdobí od pradávna a jinak tomu není ani v dnešní době. Někteří se stávají na tetování závislými a jednotlivé obrázky chtějí neustále propojovat a doplňovat.

Tetovací studia vybírejte jen ta, která jsou certifikovaná, schválená a veřejná. Nikdy ne ta „schovaná“, pod pouhým telefonním číslem někde v panelovém domě.

Jak udržet své tetování, aby stále dobře vypadalo, si poslechněte v audioarchivu.