Vycucněte si zdraví z pupenů. Poslouží větve ovocných stromů při předjarním prořezu
Právě v těchto dnech je vhodná doba pro gemmoterapii. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to osvědčená metoda, kterou využívali pro lepší zdraví naši dávní předkové.
„Gemmoterapie není rozhodně nová metoda. Naši dávní předkové léčivou sílu pupenů znali a používali. Právě teď v předjaří, kdy trpíme nedostatkem slunečního záření, je na to nejlepší čas. Právě v pupenech je velká léčivá síla, je tam obsaženo všechno, co vytvoří nový život. Stačí jít přírodou a uzobávat. Samozřejmě ale musíte vědět, z čeho ujídáte,“ radí bylinkářka Radka Svatošová.
Čtěte také
Sbírají se pupeny, které jsou už živé, těsně před rozpuknutím. Už teď v únoru se probouzejí některé keře a stromy. Například bříza nebo ostružiník. Bezpečné jsou všechny ovocné stromy a keře, také například lípa, buk, dub nebo bříza. Ne každý pupen vám ale bude chutnat. Můžete také jednoduše využít gemmoterapii ze své vlastní zahrady.
„Ráda mám pupeny z aronie a černého rybízu. Tam si krásně připomeneme chuť a vůni toho ovoce. A pak už je to na každém z vás. Každému chutná něco jiného. Je to stejné jako s bylinkami.
Třešňový čaj z mladých pupenů a větviček
V předjaří prosvětlujeme ovocné keře a stromy. A mladé větvičky z prořezů se dají velmi dobře využít na odvary a čaje. Výborný je třešňový nebo jablečný čaj. Chuťově jsou velmi různorodé.
Schválně vyzkoušejte. Vyberte mladé větvičky i s pupeny, nalámejte na menší kousky a vařte aspoň čtvrt hodiny, až nálev získá barvu a chuť. Je dobré si uvědomit, že nejen pupeny, ale i větvičky mají léčivou sílu a navíc obsahují vitamín C,“ doporučuje Radka Svatošová.
Jaké léčivé účinky mají listy z břízy? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Jak se bránit nachlazení? Cibuli strčte do ponožek a slupky z ní do čaje
Cibule je zdravá. To věděli už naši předkové, kteří slupky z cibule uměli využít. Bylinkářka Radka Svatošová slupky z cibule považuje za velmi léčivé díky látce quercetin.
-
Chcete posílit imunitu? Zkuste čaj z ošklivých listů bergenie nebo ze smrkových větviček
Radka Svatošová si chodí do lesa pro zdravou energii. A protože je to bylinkářka, sbírá větvičky jehličnanů a spolu s pryskyřicí z toho vyrábí léčivé mazání.
-
Kozlík lékařský smrdí jako kozel. Na psychiku a postcovidový syndrom je ale ideální
Černý bez, heřmánek, podbělový list, plicník, rozrazil a mateřídouška. To jsou bylinky, ze kterých bylinkářka Hanka Binková z Bítovan míchá čajové směsi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.