Těžká noha na plynu podporuje seniory. Litomyšl jim z pokut šetří na nový domov
Jezdíte v obci padesátkou? Litomyšl patří k městům, která se rozhodla s překračováním rychlosti bojovat úsekovým měřením. Hříšníci tam přispívají na dobrou věc.
Nový měřený úsek je ve směru od České Třebové. „Úseková měření instalujeme na žádost obyvatel. Výrazně zklidňují dopravu 24 hodin denně. Před lety jsme se rozhodli, že veškeré peníze vybrané na pokutách půjdou na speciální účet pro výstavbu budoucího domu pro seniory. Přidali jsme k tomu ještě úvěr a momentálně máme 86 milionů korun. Psal mi jeden rozezlený řidič, že jsme ho změřili, když jel v noci 58. Když pak zjistil, že přispěl na domov seniorů, děkoval mi za výborný nápad a s radostí zaplatil,“ usmívá se starosta Daniel Brýdl.
Dva zájemci o Kláru
V Litomyšli se taky řeší osud historické vily poblíž zámku. „Patřila Pardubickému kraji, respektive Nemocnici Pardubického kraje. Byla tam léčebna dlouhodobě nemocných, která se přestěhovala do nemocniční budovy. S krajem jsme se domluvili, že ji za odhadní cenu odkoupíme a následně prodáme. Město chtělo mít vliv na to, co v budově bude. Vypsali jsme výběrové řízení a máme tedy dva zájemce.“
Jak může stavba vypadat? „Jeden projekt je od manželů Kučerových, kteří chtějí vybudovat komunitní centrum pro seniory, ubytování a prostory k pronájmu s otevřenou zahradou. Druhý projekt zahrnuje přebudování vily Klára i několika vedlejších budov ve vlastnictví společnosti Kubík. Právě podle jejího návrhu by měl vzniknout zážitkový kongresový hotel,“ popisuje Brýdl.
Na nedávné veřejné projednání přišlo možná až 300 lidí. „Pořízený záznam má přes 2 000 shlédnutí. Ve čtvrtek zasedne zastupitelstvo. Budeme hlasovat postupně, na základě losu. Nejdřív se bude hlasovat o prodeji Kubíkovým. Pokud nezískají nadpoloviční většinu hlasů, přijde hlasování o prodeji Kučerovým. Pokud neuspěje ani tento projekt, zůstane vila městu. Rozhodování o dalším osudu bychom nechali až na nové zastupitelstvo po komunálních volbách.“
Místo monstra moderna
Město taky už zavřelo nadchod vedoucí přes hlavní silnici I/35. Na jeho místě vyroste do léta nadchod nový. Podle Brýdla bude bezbariérový, což byla podmínka dotace. „Je tam obrovské převýšení, které se musí vyřešit výtahem. Schody ale samozřejmě zůstanou. Vznikne vyhlídka. Rozhodně to bude lepší než betonové monstrum z dob komunismu. Současný nadchod je ve velmi špatném technickém stavu.“
Při pohledu do vzdálenější budoucnosti se ještě Litomyšl chystá na oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany. „Navštívili jsme pana ministra kultury. Byli tam taky kolegové ze Smetanovy Litomyšle a České filharmonie. Chtěli bychom připravit program minimálně evropský, možná i světový. Smetanu by mohly hrát různé sbory po celém světě, přední orchestry a operní domy. Ve Smetanových sadech v jednotlivých městech by se mohlo něco odehrát. K výročí bychom chtěli kompletně opravit rodný byt Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru.“
Související
-
Kde vzít na vytápění kostelů? Památky v Litomyšli sahají do rezerv
Zdražování elektřiny a plynu má vliv také na provoz církevních staveb. V Litomyšli je jen v historickém centru města a jeho blízkém okolí asi deset kostelů.
-
V Litomyšli vrcholí přípravy na nový nadchod. Dělníci začali rozebírat ten starý
Nový nadchod v Litomyšli propojí polikliniku s centrem města. Má nahradit stávající betonovou konstrukci z roku 1977, která je ve špatném technickém stavu.
-
Radary se Litomyšli vyplatily. Za rok vynesly přes 17 milionů
Nákup úsekových radarů na měření rychlosti se litomyšlské radnici vyplatil. Od loňského do letošního června městu vynesly skoro 17,2 milionů korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.