Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Čermenské slavnosti, parní víkend i Senior Festival

24. červen 2022

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Zúčastněte se triatlonu v Žamberku, vyzkoušejte si práci mlynáře a sekerníka na Veselém Kopci nebo si poslechněte koncert Talichova kvarteta v Heřmanově Městci.

V pátek začíná Mezinárodní folklorní festival Čermenské slavnosti. V areálu AZAS v Dolní Čermné si tak od 19 hodin můžete přijít poslechnout cimbálovou muziku Jana Dostála. V sobotu se pak od 14:30 můžete těšit na ukázku lidových řemesel, koncert pro děti v podání Inky Rybářové a další hudební i taneční vystoupení.

Rockové Hlinsko

Na rockový festival vyrazte v sobotu do parku DTJ v Hlinsku. Od 15 hodin tam uslyšíte kapely Bandaband, Sorry!, Olympic Revival a The Kredenc. Akce potrvá až do půlnoci.

Senior Festival v Chrasti

Spolek Hurá na výlet bere seniory i za hudbou, třeba na Kmochův Kolín

Spolek Hurá na Výlet vymýšlí povyražení pro nejstarší generaci. V sobotu v 10 hodin začíná třetí ročník Senior Festivalu v Zámeckém areálu v Chrasti. „Na velkém pódiu se představí řada regionálních dechových těles, country kapely, které budou hrát jak k poslechu, tak k tanci. Vystoupí třeba Hlinečanka anebo Mrákotínka. Hvězdou programu letos je zpěvák a herec Jiří Štědroň,“ láká ředitel festivalu Miroslav Novotný.

Souboj o titul Trikanec

O titul Trikanec můžete závodit v sobotu v Žamberku. Na účastníky v tomto triatlonu čeká 500 metrů plavání, 20 kilometrů jízdy na kole a 5 kilometrů běhu. Nezapomeňte se ale dopředu zaregistrovat. Veškeré informace najdete na stránkách www.trikanec.cz.

Parní víkend ve Slatiňanech

Ve Slatiňanech bude Rosický parní víkend. Muzeum v Rosicích nad Labem přesune svou výstavu do slatiňanských expozic. Uvidíte tam různé parní stroje, zatápění kotlů nebo startování motorů. Navíc se budete moct svézt historickým motoráčkem, který pojede z Pardubic do Slatiňan, Chrasti a zpět. Časy odjezdů jsou na stránkách www.motoracek.cz.

Mlynáři a sekerníci

V sobotu začne ve skanzenu na Veselém Kopci opět fungovat vodní mlýn. Navíc se můžete seznámit s prací mlynářů a sekerníků. „Představena bude již téměř zapomenutá technika křesání mlýnských kamenů. V provozu bude i mlýnice, kde kromě mletí obilí bude probíhat experimentální loupání krup a vaření povidel,“ zve na akci ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová. Areál bude otevřený v sobotu i neděli od 10 hodin do 16:30.

Talichovo kvarteto v Heřmanově Městci

V neděli můžete navštívit další koncert festivalu Hudební léto v kostele svatého Bartoloměje. Od 17 hodin tak v Heřmanově Městci uslyšíte vystoupení Talichova kvarteta. Jako host navíc zahraje violista a dramaturg festivalu Jiří Kabát.

autoři: Barbora Slezáková , MAL , pta
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...