Veselý Kopec přitahuje návštěvníky už 50 let

V roce 1972 přivítalo muzeum v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska první návštěvníky. Po půl století stále patří mezi nejnavštěvovanější památkové areály v našem kraji.

S pořadem Na nedělní vlně z Pardubic můžete každou červnovou neděli otevřít bránu  Muzea v přírodě Vysočina - areálu na Veselém Kopci. Přiblížíme vám unikátní objekty lidové architektury, světnice, které mají svou dávnou paměť. Lidí, kteří v nich kdysi prožívali svoje osudy, ale i těch, kteří tyto jedinečné chalupy pomáhali zachránit a opět jim vdechnout život.

Veselý Kopec se nachází nedaleko města Hlinska, v krásném prostředí, kde se snoubí příroda s kulturní krajinou, kterou protéká řeka Chrudimka. Z geografického hlediska leží Veselý Kopec na pomezí Železných hor a Ždárských vrchů, je vstupem na Českomoravskou vrchovinu.  

Z hlediska etnografického patří Veselý Kopec a oblast Hlinecka k Českému Horácku, které se táhne ke Žďáru nad Sázavou, Novému Městu a plynule přechází v Moravské Horácko. Toto krásné krajinné prostředí bylo ovšem v minulosti velmi chudé, lidé těžce získávali plodiny, které by je uživily, takže se kromě zemědělství museli věnovat i nejrůznějším řemeslům. 

Muzeum v přírodě na Veselém Kopci, ještě společně s památkovou rezervací Betlém tvoří Muzeum v přírodě Vysočina, které je součástí Národního muzea v přírodě. Areál na Veselém Kopci považuje řada lidí za skanzen, který vyrostl na zelené louce. Na Veselém Kopci se ale už historicky nacházela reálná osada s několika málo chalupami, ve kterých lidé bydleli do konce 19. století.

Pohled na vodní olejnu v Muzeu v přírodě na Veselém Kopci.

Původní veselokopecká chalupa, stavení Pilných čp. 4, se stalo základem Muzea v přírodě Vysočina. Vznikla zde první expozice a majitelé usedlosti, manželé Pilní, ochotně nechávali návštěvníky nahlédnout i do svého soukromí.

Zakladateli Muzea v přírodě Luďku Štěpánovi by letos bylo 90 let. Proč si vybral mezi několika vytipovanými lokalitami právě Veselý Kopec? Jak se muzeum v přírodě rozrůstalo a jaké stavební unikáty, včetně technických památek na vodní pohon, na Veselém Kopci uvidíte? A co přinesou oslavy 50. výročí? Poslechněte si červnové díly pořadu Na nedělní vlně z Pardubic. Každou neděli po 18. hodině.

autor: BRA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?