Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Hradubický běh, výstava pinďourů a Legiovlak ve Svitavách

11. květen 2023

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výstavy i akce. Přijďte si poslechnout jarní koncert Hlinečanky do Hlinska, přivítejte jaro v pravěké osadě v České Třebové nebo zajděte na novou výstavu do Vysokého Mýta.

Do Multifunkčního centra v Hlinsku můžete v pátek zajít na jarní koncert dechové kapely Hlinečanka. Jako host vystoupí Elektroband, Ivana Brožová a Josef Oplt. Akce začne v 18 hodin.

Dva starty, jeden cíl

Na sobotu je naplánovaný Hradubický běh. Registrace zájemců bude v 9 hodin a začátek závodu v 10 hodin. Start je na dvou místech. Závodníci vyrazí buď z Poděbradské ulice v Pardubicích, nebo z Lipek v Hradci Králové. Cíl je pak po 10 kilometrech v Čeperce.

Jaro v pravěké osadě

Křivolického vítání jara se můžete zúčastnit v sobotu v České Třebové. V pravěké osadě Křivolík bude na návštěvníky čekat oživená ukázka pravěkého života, technologií a řemesel. Akce potrvá od 13 do 17 hodin.

Hrnčíři na Veselém Kopci

Na Veselém Kopci bude tento víkend Hrnčířská sobota. Od 9 do 16 hodin se tam dozvíte zajímavé informace o hrnčířství a výrobě keramiky. Některé techniky si zájemci budou moct i vyzkoušet. O hudbu se postarají folklorní soubory Vysočan a Vysočánek z Hlinska.

Netradiční pohled na skanzen na Veselém Kopci

Fichtl, pincek, pinďour

Do Vysokého Mýta můžete od neděle zajít na výstavu Pinďour a jeho doba. Je o malém motocyklu Jawa 50 Pionýr. Součástí výstavy budou i interaktivní prvky, jako třeba fotografický trenažer. Vernisáž výstavy je naplánovaná na neděli od 14 hodin.

Festival pěveckých sborů v Pardubicích

Spolek Pernštýn-Ludmila-Suk pořádá 16. ročník Festivalu pěveckých sborů. V sobotu od 17 hodin v sále Husova sboru v Pardubicích připomene 180 let od narození hudebního skladatele a upravovatele lidových písní Jana Maláta. Ten kdysi přímo Ludmile věnoval Zpěvy lidu českého. Na pozvání organizátorů tentokrát dorazí sbor Žerotín z Brandýsa nad Orlicí, Otakar z Vysokého Mýta, Komorní sbor při ZUŠ Karla Malicha Holice a Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl z Kutné Hory. 

Jak žili legionáři?

Na svitavském nádraží si můžete až do neděle prohlédnout legionářský vlak. Ve 14 vagonech se tak seznámíte se životem československých legionářů, kteří takovými vlaky putovali Ruskem. Legiovlak je ve všední dny přístupný od 8 od 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Muzejní lámání hlav

V neděli začíná v Městském muzeu a galerii Polička nová výstava. Seznámíte se na ní s nejrůznějšími hlavolamy od Rubikovy kostky až po japonské kumiki. Vernisáž bude v neděli od 16 hodin.

Spustit audio

Související