Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Pernštejnlove v Pardubicích, Lughnasad v Nasavrkách, Studnice Fest v Hlinsku

27. červenec 2023

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Navštivte festival Pernštejnlove na pardubickém zámku, zúčastněte se komentované prohlídky Litomyšle nebo se projeďte historickými vlaky z České Třebové na Hřebeč a zpět.

Tento týden začal pardubický divadelní festival Pernštejnlove. Až do soboty tak můžete v prostorách Zámku Pardubice vidět vystoupení divadelníků z jedenácti souborů z celé republiky. Kromě toho bude každý festivalový večer také hudební koncert v přilehlém parkánu.

Prohlídka Litomyšle

V pátek a v sobotu se můžete zúčastnit komentované prohlídky Litomyšle. Sraz je u morového sloupu před informačním centrem, odkud se účastníci vydají na cestu historickým jádrem města. V pátek prohlídka začne v 16 hodin a v sobotu v 11 hodin.

Tata Bojs i Monkey Business v Hlinsku

Hudebně i vizuálně unikátní vystoupení připravili pro diváky Metronome Prague členové skupiny Tata Bojs. Ke Křižíkově fontáně přilákali početné publikum

V areálu Cihelka u Hlinska bude v pátek a v sobotu Studnice Fest. V přírodním areálu v pátek vysoupí například Lazer Viking, Tata Bojs, Skyline, v sobotu potom Mňága a Žďorp, Dukla vozovna i Monkey Business.

Vše o paraglidingu

Na tento víkend je v Červeném potoce v Králíkách naplánovaný Slet chroustů. Od pátku až do neděle se tam sejdou příznivci motorového paraglidingu. Pro návštěvníky bude připravené promítání, vzdělávání, prohlídka leteckých aparátů i hudební doprovod.

Tvoření, kouzlení i experimentování

Do poličského muzea můžete v sobotu zajít na rodinný festival Skřítkování. Děti i dospělí tam budou řešit záludné úkoly, tvořit v dílnách, zkoušet kouzla a experimenty. Těšit se můžete také na detektivní pohádku nebo večerní letní kino v muzejní zahradě.

Jak žili Keltové?

V Zemi Keltů v Nasavrkách bude v pátek a v sobotu Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad. Těšit se můžete na různé koncerty, přednášky, workshopy i ukázky bojů a řemesel. Program návštěvníky zavede na území kmene Bójů a Dáků, které se před dvěma tisíci lety nacházelo na území dnešního Slovenska a Maďarska.

Kurz paličkování

Od soboty můžete zajít do Jaroměřic na letní kurz paličkování. Ve výstavní síni Centra života a podnikání si budete moct upaličkovat krajku na tričko nebo třeba celé šaty. Kurz potrvá až do příští soboty. Kontakt na pořadatele najdete na stránkách www.jaromerice.cz.

Historická jízda na Hřebeč

V neděli budou jezdit nostalgické vlaky z České Třebové na Hřebeč a zpět. V 10:20 vyjede z České Třebové vlak tažený historickou motorovou lokomotivou. V Mladějově na Moravě účastníci přestoupí do úzkorozchodného parního vlaku. V Hřebči pak můžete zajít na prohlídku místní hornické činnosti nebo vyrazit na rozhlednu Strážný vrch. Podrobnosti jsou na webu www.mladejov.cz.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.