U Nasavrk je přes milion tun odpadu. AVE CZ chce skládku opět rozšířit

Okamžitě po vysypání odpadu ho kompaktor začne rozhrnovat

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství chce znovu rozšířit svou skládku odpadu u Nasavrk na Chrudimsku. Skládka by se měla zvětšit směrem na východ a kapacita vzrůst o 108 000 metrů krychlových. Rozšíření by prodloužilo využitelnost skládky o dva až tři roky.

Roční navážené množství odpadů by mělo dosáhnout zhruba 50 000 tun. Denně se počítá s příjezdem 60 popelářských vozů.

Skládka u Nasavrk se stále postupně rozšiřuje. Po ukončení šesté etapy by skládka měla obsahovat 1 158 730 metrů krychlových materiálu, což představuje 1,25 milionu tun.

Odpadky zakryjí výhled

U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec. I když se výška skládky nezmění, rozšíření bude představovat středně silný až silný zásah do krajinného rázu.

Skládka komunálního odpadu v Nasavrkách

Proti dřívějšímu rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po zvýšení skládka naruší krajinný ráz, obávali se rovněž častějšího úletu odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.

Skládka byla založená v 70. letech minulého století, Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj 40procentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky získaly loni z poplatků za uložení odpadů více než 16 milionů korun.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související