Univerzita Pardubice existuje 30 let. Rektor by uvítal další stovky studentů
Tahle škola stála na chemii. Ale to už od 90. let tak úplně neplatí. Její záběr je dnes velmi široký.
V roce 1994 studoval dnešní rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek právě na tehdejší Vysoké škole chemicko-technologické. „Po absolvování jsem strávil několik let v Praze a v roce 2005 jsem se vrátil do Pardubic. Původní vysoká škola měla tradici od roku 1950. Postupně vznikla Fakulta ekonomicko-správní, Dopravní fakulta Jana Pernera a další. Dnes jich funguje 7. Nejmladší je Fakulta elektrotechniky a informatiky a početně nejmenší Fakulta restaurování v Litomyšli. Nabízíme širokou plejádu studijních programů. Aktuálně máme 7000 studentů. Jako optimální počet bych viděl kolem 9000. Zájem o studium je setrvale rostoucí.“
Rozhýbejme univerzitu
Fakulty rády poměřují své síly. Teď třeba běží soutěž, která vznikla v době covidu. „Studenti a zaměstnanci měli nahrávat své sportovní aktivity v běhu, chůzi anebo cyklistice. Následně se vyhodnocovalo, která fakulta má nejvíc kilometrů a porovnávaly se i individuální výkony. Tak to platí dodnes. Někteří zvládnou na kole za měsíc skoro 2 000 kilometrů. Nejdelší jednorázový běh byl kolem 100 kilometrů.“
Kdybyste chtěli zjistit, jak se Univerzita Pardubice za 30 let posunula, stačí navštívit venkovní výstavu Tehdy a teď v kampusu. Uvidíte tam fotografie vzniklé před 30 lety a dnes. Zachycují stejná místa.
Rektor Čapek v únoru nastoupil do druhé poloviny svého funkčního období. „S kolegy budeme rádi, když se nám naše vize v dalších dvou letech podaří dotáhnout do konce. Hodnocení nechám na jiných, ale osobně si myslím, že jsme kladli akcent na kvalitu vzdělávání, implementace nových metod výuky. Ve vědě jsme pak kladli důraz na to, abychom byli dobře čitelní a dokázali prezentovat kvalitní obory. Daří se nám to, i když se musíme potýkat s celou řadou problémů včetně inflace.“
Proč jsou pro univerzitu důležité objevy s dopadem do běžného života? A jaké počiny ji posouvají na žebříčku prestiže evropských škol? Poslechněte si celý rozhovor s rektorem.
Související
-
Vědci z Univerzity Pardubice vyvinuli látku, která zrychlí jízdu na lyžích
Látku, která pomáhá zrychlit jízdu na lyžích a snowboardech, vyvinuli chemici z Univerzity Pardubice. Nově vyvinutou sloučeninu si univerzita nechala patentovat.
-
Dojezd covidu, rozjezd Ukrajiny. Nový pardubický rektor přichází v hektické době
Ve funkci je měsíc a připadá si jako na horské dráze. Když už se zdálo, že pomalu končí pandemie koronaviru, začala válka.
-
Rakovinu slinivky najdou včas. Revoluční metoda se blíží do praxe
Velká naděje pro medicínu a hlavně pro lidi, kteří mají strach z téhle vážné nemoci. Vědecký tým Michala Holčapka ověřuje test detekce rakoviny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.