Univerzita Pardubice má evropský zvuk. Učit se na ni jezdí i badatelé z ciziny

5. březen 2021

Získají peníze pro zahraničního vědce a dají mu zázemí. Na oplátku si zvýší prestiž za hranicemi. Nějak tak by se dal popsat grantový program organizovaný Evropskou unií. Pardubická univerzita v něm uspěla hned napoprvé.

„Že si tak úspěšní vědci vybrali jako cílovou destinaci nás, je velký úspěch. Stát za ním může třeba i fakt, že jsme na Fakultě filozofické založili mezinárodní Centrum pro etiku,“ myslí si Kamila Pacovská z katedry filosofie.

Chytré hlavy na východ Čech

Univerzita Pardubice patří mezi respektované vědecké instituce. Osm jejích osobností se loni podle seznamu, který zveřejnili analytici Stanfordovy univerzity, dostalo mezi nejcitovanější vědce světa. Rozvinout kariéru teď díky programu Marie Skłodowska-Curie Actions-Individual Fellowships přijedou další badatelé.

Silvia Panizza působí jako odborná asistentka etiky na University College Dublin a tutor filozofie na University of Cambridge. „Jejím tématem je morální nemožnost, na kterou narazíme při konfliktu s někým jiným. Něco, co při rozhodování nezvažujeme, co je pro nás nemyslitelné.“

Olli Lagerspetz je profesorem filozofie na Åbo Akademi University ve Finsku. „Mapuje roli filozofie v humanitních vědách a možnost chápat ji tak, že nám pomáhá dobře žít a dobře fungovat v občanské společnosti. Kultivuje veřejný prostor a veřejnou diskuzi,“ představuje Pacovská dalšího významného hosta.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související