Úřady měst v Pardubickém kraji se chystají začít kontrolovat kotle

12. srpen 2024 07:40

Úřady obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji se chystají na zahájení kontrol kotlů na tuhá paliva. Od září se budou moci používat jen zařízení s nižšími emisemi. Podle celostátního odhadu zbývalo v květnu vyměnit v zemi ještě 150 000 kotlů.

Úřady bližší představu o počtech nevyhovujících kotlů ve svém obvodu působnosti nemají. „Ze začátku se asi budeme věnovat stížnostem, postupně si vytvoříme plán na kontroly v jednotlivých obcích,“ řekl ČTK vedoucí odbor životního prostředí chrudimské radnice Ivo Rychnovský.

Úřad se zaměří v první řadě na vesnice nebo jejich části, které nejsou plynofikované nebo kde lze předpokládat větší využívání pevných paliv. Zdeňka Motlová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Lanškrouně, která bude kontroly provádět, chce nejdříve oslovit obecní úřady, aby jí vytipovaly domácnosti, které topí pevnými palivy, ty plánuje obeslat s žádostí o předložení dokumentu o výměně nebo kontrole kotle.

Kontrola na místě

Pokud nebudou reagovat, bude následovat kontrola na místě. Úřady se ale obávají, že na kontrolní činnost mohou vyčlenit málo pracovníků. Podle Karla Štorka z Hlinska na Chrudimsku, který má firmu na montáže a revizi kotlů, je nevyhovujících kotlů zřejmě ještě víc, než činí celostátní odhad. „Práce mám strašně, i když vloni byl začátkem roku větší zájem. Letos to bylo o něco mírnější. Myslím si, že teď to teprve začne, lidé si začnou uvědomovat, že kotel bude potřeba vyměnit,“ předpokládá.

Čtěte také

Výměnu podle jeho mínění všichni nemohou včas stihnout, někteří možná spoléhají na to, že úřady budou benevolentní a postačí prokázat, že nový kotel mají objednaný. Výhodou podle Štorka je, že nabídka je široká a zařízení je dostatek, modernizace je ale nákladná. U kotlů na pevná paliva vyjde domácnost i na 120 000 korun, i když se jí podaří získat takzvanou kotlíkovou dotaci, plynový kotel stojí výrazně méně, i když není dotovaný.

Provozovateli kotlů první a druhé emisní třídy jsou podle Asociace podniků topenářské techniky (APTT) především rodiny s nižšími příjmy. Pardubický kraj poskytuje na výměnu neekologických kotlů dotace od roku 2016 a od počátku o ně byl velký zájem. Od první výzvy, která byla vyhlášena v lednu 2016, bylo na dotacích bez započítání programu pro nízkopříjmové domácnosti rozděleno téměř 630 milionů korun pro více než 5800 žadatelů. Dalších téměř 200 milionů korun kraj vyplatil domácnostem s nízkými příjmy.

Možnost nápravy, pak pokuta

Zákaz využívání kotlů první a druhé emisní třídy začne platit od 1. září. Původně to mělo být o dva roky dříve, stát však začátek platnosti kvůli covidové krizi posunul. Nově bude povoleno používat pouze kotle třetí a vyšší třídy, které produkují méně škodlivých emisí.

Za porušení bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Jak dříve uvedlo ministerstvo životního prostředí, cílem kontrol není občany pokutovat, ale docílit co nejrychlejší nápravy. Nejprve proto budou úředníci ukládat nápravná opatření, až následně pokuty.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související