Ekologické vytápění s vůní dřeva a bez práce? Zkuste dřevní brikety nebo pelety
Topná sezóna končí. A topiva zlevňují. Proto je podle odborníka na dřevní paliva Vladimíra Stupavského vhodná doba pro nákup. Ptali jsme se na výhody i nevýhody dřeva, dřevních pelet a dřevních briket.
„Dřevní paliva jsou veškerá tuhá paliva na bázi dřeva. Každý zná kusové dřevo, kterým v současnosti topí asi milion domácností. To je palivo, které bylo, je a bude nejlevnější, říká Vladimír Stupavský. Dalšími zajímavými a ekologickými variantami jsou dřevní brikety nebo pelety.
Kotel sám přiloží, zapálí i vyčistí
Pokud se o topení nechcete starat, nemáte čas nebo fyzičku, můžete zvolit dřevní pelety, což je dřevní prach a piliny nalisované do malých válečků. Tak se dá topit bez práce. Kotel si pelety sám přiloží, zapálí, dokonce se umí i vyčistit.
Čtěte také
„Tohle všechno umí speciální kotel na pelety. Má dokonce funkci zapnutí na dálku. Představte si, že jedete na chatu a dvě hodiny před příjezdem si esemeskou na dálku kotel zapnete,“ vysvětluje Vladimír Stupavský.
Ale něco za něco. Takový peletový automat je podle Stupavského dvakrát dražší, než klasická kamna nebo kotel na dřevo. Ceny se pohybují od 25 až 30 tisíc korun. V případě lepšího designu jsou ceny ještě mnohem vyšší.
Dřevní briketa je výhřevná a ekologická
Peleta je malý váleček v průměru šest milimetrů. Briketa má průměr několik centimetrů.
„Je to v podstatě takové super polínko. Přikládá se ručně, ale hoří třikrát déle, než klasické dřevo. Jsou to opět slisované piliny, hobliny, odřezky, zkrátka ekologické využití odpadu z truhláren a pil. Dříve se to pálilo, dnes je to tímto způsobem využité,“ říká Vladimír Stupavský a dodává, že cena dřevních briket je zhruba dvakrát vyšší než cena dřeva.
Pokud topíte dřevními briketami, šetříte životní prostředí. Klasické dřevo obsahuje více vody a větší procento popelovin. Brikety jsou vysušené, popela mají podle Stupavského do jednoho procenta. Z komína se téměř nekouří a popela zbývá minimální množství.
Zvoní uhlí umíráček, nebo se lidé spíše vracejí ke kotlům na uhlí? Poslechněte si v audiu pořadu.
Související
-
Dřevo, uhlí i pelety jsou v kurzu. Pozor na zbrklý výběr topidla a nekvalitní pelety
Letošní zima byla pro kominíky extrémně náročná. Lidé totiž ve velkém přecházejí kvůli zdražování plynu a elektřiny na topení pevnými palivy.
-
Vlastní bydlení pro mladé lidi? Šance stále je. Finanční analytici radí, jak na to
V médiích se teď často objevují články typu: Hypotékám odzvonilo. Hypotéky jen pro bohaté. Hypotéka ale stále může být dobrým řešením, jak si pořídit vlastní bydlení.
-
Venkovní žaluzie a rolety sníží teplotu až o 8 stupňů. Klimatizaci možná nebudete potřebovat
Stínicí technika v posledních letech prožívá doslova revoluci. Na trhu jsou nejrůznější druhy žaluzií, látkových rolet, markýz i pergol.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.