Utěšování na epileptika při záchvatu neplatí, je v jiném světě
První zmínky o epilepsii pocházejí už z doby dva tisíce let před naším letopočtem. Jde o chronické onemocnění mozku, při kterém mají pacienti epileptické záchvaty.
Laická představa o tom, jak vypadá průběh epileptického záchvatu, je, že nemocný má křeče a pěnu u úst. Jde ale pouze o jeden z celé řady záchvatů, které se od sebe výrazně liší. Vznikají spontánně a jsou časově omezeny.
Když se mozek vzbouří
Příčinou všeho je narušená rovnováha neuronů, u kterých mozek zaznamenává zvýšenou činnost. „Při velkém záchvatu pacient ztrácí vědomí a má křeče v končetinách. V jiných případech dochází ke změně vědomí, kdy přestává komunikovat, reagovat. Proto lékaři rozdělují záchvaty na částečné a celkové. Při záchvatu se nesnažte nemocnému vyndávat jazyk z pusy, i když se vám kvůli zmodrání těla může zdát, že se člověk dusí. Nedusí, jazyk je stejně v křeči, takže nechte tomu volný průběh,“ popisuje primář Petr Geier. Stejně tak nemocnému nepomůžete, když na něj mluvíte, snažíte se ho uklidnit. V tu chvíli o vás vůbec neví.
Kde se bere epilepsie
„Ve vyspělých státech trpí tímto onemocněním kolem jednoho procenta populace, v méně rozvinutých zemích je to o něco více. K epileptickému záchvatu může člověk přijít z ničeho nic, aniž by měl předtím problémy. Stačí, když se sejde hned několik faktorů najednou, které to spustí. V některých případech je onemocnění vrozené, dané geneticky. K epilepsii ale můžete přijít i následkem nádoru, úrazu páteře, hlavy, nebo po prodělání cévní mozkové příhody,“ vysvětluje primář neurologické kliniky pardubické nemocnice Petr Geier.
První pomoc při záchvatu:
- odstraňte z dosahu nemocného předměty, o které se může zranit (nůžky, žehlička, horké věci)
- pokud předměty nejdou odstranit, pokuste se přemístit nemocného nebo jinak zamezit jeho poranění (topení, schody, zeď)
- hlavu podložte něčím měkkým (svetr, deka)
- nepokoušejte se malý ani velký záchvat zastavit a nechte ho proběhnout
- u velkých záchvatů neotevírejte čelisti, nepokoušejte se zastavit křeče, pouze uvolněte těsný oděv (kravata, knoflík košile, šála) případně vyjměte z úst zubní protézu, nebo žvýkačku
- na hodinkách sledujte délku záchvatu
- jakmile křeče skončí, dejte nemocného do stabilizované polohy
- že je nemocný opět v pořádku, zjistíte jednoduchými dotazy (jméno, datum, bydliště)
- pokud po záchvatu usne, nechte ho spát (cca 1 - 2hodiny) a spánek nepřerušujte
Většina záchvatů skončí spontánně sama. Pokud se pacient zranil, nebo velký záchvat trvá déle než 5 až 10 minut, volejte ihned lékaře. Samozřejmě i v případě, pokud šlo o úplně první záchvat v životě.
Může mít epilepsie souvislost s krátkodobou ztrátou pozornosti u dětí? Odpověď si poslechněte ze zvukového záznamu.
Související
-
Mozková příhoda je boj s časem, kdy ještě lékaři mohou zachránit život
Jak potvrzují neurologové, mozkové příhodě podlehne denně kolem 30 Čechů. Naštěstí díky stále větší osvětě a informovanosti lidí úmrtnost klesá.
-
Nenechte mozek zakrnět! Je to sval a potřebuje posilovat
Chodíte na nákupy a vždycky mezi regály marně přemýšlíte, co jste ještě chtěli? Zapomínáte jména a úkoly? Mozek můžete trénovat stejně jako tělo. Čím dřív začnete, ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.