Malá scéna v Ústí nad Orlicí bude modrá. Připojí se k Mezinárodnímu dni porozumění autismu
2. dubna si připomínáme Mezinárodní den porozumění autismu. Slovo porozumění v názvu je velmi důležité. Symbolem dnešního dne je modrá barva, která představuje komunikaci. Po celém světě se právě dnes večer rozsvítí některé významné budovy modrou barvou. V ústí nad Orlicí bude do modra Malá scéna.
„V Ústí nad Orlicí se rozsvítí letos poprvé Malá scéna. Od 18 hodin můžete přijít k budově Malé scény, bude tam i náš spolek PAS, budeme rádi, když nás přijdete podpořit,“ říká předsedkyně spolku a speciální pedagožka Zuzana Svobodová.
Jak porozumět autistům
V běžné třídě na základní škole jsou podle Zuzany Svobodové odhadem jedno až dvě autistické děti ze třiceti. Znamená to, že mají nějakou autistickou poruchu.
„Autismus není na první pohled viditelné postižení, proto nosíme modré placky, které na to upozorňují. Když se například starší dítě rozkřičí v obchodním domě a začne se válet po zemi, je to divné. Těmto dětem vadí například různé ruchy nebo vůně, světlo, které bliká. V některých obchodních domech už zavedli tzv. modré hodinky, kdy jsou zrušeny všechny hlasité ruchy, a v tu dobu tam chodí nakupovat autistické rodiny,“ informuje Svobodová.
Některé děti mají strach z doteku, nepodívají se do očí, ale pak jsou autisté, kteří jsou mimořádně mazliví, přitom ale nerozlišují mezi členy vlastní rodiny a cizími lidmi.
„V každém případě je ale potřebné s autistickými dětmi pracovat, říká se tomu, že děláme nácviky sociálního chování. Je důležité je problémovým situacím vystavovat. Nedělejte z nich skleníkové kytičky. To nikomu neprospěje. A hlavně neprošvihněte tyto okamžiky, kdy je možné s tím něco dělat,“ podotýká speciální pedagožka Zuzana Svobodová.
Jaké akce pro rodiny autistů pořádá spolek PAS v Ústí nad Orlicí? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.