V lesích u Chrudimi můžete narazit na xylofon nebo kolo štěstí

23. červen 2018 07:05
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Městské lesy Chrudim

Z lesů na Podhůře u Chrudimi se stala velká herna. Můžete si tam zatočit kolem štěstí, zkusit si tipnout, jak vypadá datlí hnízdo, nebo zahrát na obří xylofon. Lesníci obnovili a vylepšili stezku, která má návštěvníky pobavit a zároveň je něco naučit.

„Máme tady takový nástroj, který by měl ukázat dětem i dalším návštěvníkům, že dřevo hraje,“ říká u xylofonu ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

Nejen netradiční hudební nástroj by měl přilákat do lesa další návštěvníky. Je součástí nově doplněné naučné stezky, která je na Podhůře od roku 2006. Stezka zůstala stejná, ale je doplněná o šest interaktivních prvků, hlavně pro menší děti.

Na Podhůře probíhají i různé edukační programy pro děti

„Lidi, kteří sem přijdou, jdou většinou na Báru a zpátky. My bychom je chtěli motivovat, aby se prošli po té naší lesní naučné stezce a něco se dozvěděli o lese,“ říká Odvárka.

Sedm zastávek, šest nových atrakcí. Návštěvníci potkají třeba i vynálezce a lesníka Josefa Ressela, ale i zvláštní kolo, řekl vedoucí rekreačních lesů Ondřej Švadlenka.

Chrudimské lesy čeká obnova, možná ale přijdou o lanový park

Rozhledna Bára II
Nové značení tras, altány nebo lavičky. Chrudim chystá velkou obnovu rekreačních lesů na Podhůře. Každý rok se tam podle správců podívá asi sto tisíc lidí. Část vybavení pro návštěvníky už ale dosluhuje a bude nutná výměna. Nejistá je také budoucnost lanového parku.

„Je to kolo štěstí, kde si můžou vytočit, co se jim může stát jako stromku. Představí si, že jsou malý strom a může je třeba zašlápnout člověk, můžou zmrznout nebo uschnout, ale jsou tu i pozitivní věci, například, že vyrostou a dožijí se 300 let,“ dodal Švadlenka.

Na dalším stanovišti jsou například přiřazovací kruhy, kde jsou ukázky hnízd. Úkolem dětí je, vybrat, který ptáček patří do kterého hnízda. Ubytovat musí například čápa nebo datla, takže nejde o nic těžkého.

Trasa měří tři kilometry a dá se zvládnout třeba i s kočárkem.

Spustit audio