V Litomyšli bude nový supermarket. Radnice chce kvalitní architekturu

Soukromý investor chce se stavbou nového supermarketu v Litomyšli začít v první polovině příštího roku. Obchodní dům vznikne na místě bývalého zemědělského dvora Perštýn při výjezdu na Vysoké Mýto. V areálu stojí také historická barokní sýpka.

„Pernštýn je areál o rozloze zhruba 8000 metrů čtverečních, který nechali v 16. století vybudovat šlechtici z rodu Pernštejnů a je to jediný oficiálně zaregistrovaný brownfield v Litomyšli,“ vysvětluje mluvčí radnice Michele Vojáček. Sýpka, která na místě stojí, pochází z druhé poloviny 18. století a je chráněnou památkou.

Soukromý investor se zavázal, že tuto budovu zachová a ve spolupráci s městem se ji případně pokusí i opravit a hledat další využití. „Vedení města s investorem řešilo i podobu nové stavby, která by měla respektovat okolní zástavbu a historický ráz lokality Pernštýna,“ říká mluvčí.

Podobu vybírají tři architektonické týmy

Stavební firma proto oslovila tři kreativní týmy, které se utkají v architektonické soutěži o nejlepší návrh nového obchodního domu. Jaké požadavky na jeho podobu vedení města mělo? „Nechtěli jsme tu jejich tradiční budovu se sedlovou střechou, chtěli jsme opravdu kvalitní architekturu. Myslíme si, že do ní patří použití pohledového betonu, přírodních materiálů jako je dřevo, případně nějaká zelená střecha a tak dál, ale nemůžu předjímat, protože s čím přijdou architektonické týmy, to je v tuto chvíli neznámá a uvidíme,“ řekl starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

Dalším požadavkem bylo i to, že půjde čistě jen o supermarket a ne o rozsáhlejší obchodní centrum. Součástí budovy bude také parkoviště. Firma chce do konce roku připravit plochu na stavební práce a po skončení architektonické soutěže stavbu zahájit.

Spustit audio

Související