V nejjižnější obci kraje lidé už dávno netrpí
Jinak tomu ale bylo v dobách válečných. První nejasná zmínka o existenci obce pochází už z jedenáctého století. Jestli v bitvě mezi Čechy a Poláky tenkrát trpěli lidé ve vsi anebo vojáci, to nevíme. Pravděpodobně ale obojí.
Obec Trpín najdete na Svitavsku, v nejjižnějším výběžku Pardubického kraje. Dostanete se tam z českého Bystrého nebo moravské Olešnice. Obec leží v nadmořské výšce 620 metrů a tvoří ji dvě sídla: Trpín, kde žije asi 380 obyvatel a Hlásnice s 60 obyvateli i řadou chalupářů.
První věrohodná zmínka o Trpíně pochází z roku 1349, kdy byl místní kostel sv. Václava přidělený litomyšlskému biskupství. Vesnicí kdysi projížděly povozy kupců a formanů, procházela tudy známá Trstenická stezka, důležitá obchodní cesta mezi Čechami a Moravou.
Trpín sehrál důležitou historickou roli také v době třicetileté války. V okolí Trpína byly vybudovány obranné valy a zátarasy, tzv. "šance". Záseky bránily v polovině 17. století vpádu Švédů na Moravu a o několik desetiletí později i pronikání tureckých vojsk z Moravy do Čech. Také tehdy místní obyvatelé zřejmě dost trpěli, ale podle jazykové poradkyně Dagmar Magincové je název obce odvozený od vlastního jména Trpa (Trpův dvůr).
Vzácné varhany
Dominantou Trpína je kostel sv. Václava, poprvé je zmiňovaný v polovině 14. století. V roce 1683 byl původní zchátralý kostel zbořen, ale se stavbou nového svatostánku se začalo už brzy. Nový barokní kostel se světil v roce 1689. Po stranách kněžiště je sakristie a kaple Božího hrobu. Po obou stranách jsou také čtyři mělké kaple a nad nimi kruchty s dřevěným zábradlím.
Varhany v kostele sv. Václava postavil v roce 1840 známý varhanář František Svítil z Nového Města na Moravě. Před deseti lety nástroj prošel restaurátorskou dílnou Dalibora Michka a v květnu 2008 varhany s krásným zvukem posvětil generální vikář královehradecké diecéze Mons. Josef Socha.
Vesnice roku
Trpín se v roce 2003 stal krajskou Vesnicí roku v Programu obnovy venkova. Na společenském a kulturním dění v obci se velkou měrou podílí místní sbor dobrovolných hasičů, založený v roce 1885. Aktivní jsou ale také myslivci i místní sportovci. Po celém okolí je známé trpínské „Kácení máje“. V rámci programu Kultura evropského venkova udržuje Trpín přátelské vztahy s maďarskou obcí Palkonya.
64. rok Melodie Rock
Trpín má dvě kapely - Respekt Rock a Melodie Rock. Ta vznikla už v roce 1952, kdy několik nadšených trpínských muzikantů založilo "Hudební kroužek osvětové besedy v Trpíně“. Vystupovali hlavně v blízkém okolí obce, kam se dopravovali nejčastěji koňskými povozy nebo na saních. Dnes je repertoár kapely Melodie Rock velmi široký a stejně tak jejich koncertní „trasy“. V obsazení klávesy, kytara, basa, bicí a zpěv jsou trpínští muzikanti pod vedením kapelníka a dobrovolného hasiče Pavla Břenka schopní zvládnout nejen tvrdý rock, ale také nejrůznější populární i lidové písně.
Půvabná Hlásnice
Necelé dva kilometry od centra Trpína leží víska Hlásnice. Její dominantou je kaple sv. Máří Magdalény z roku 1826. V roce 2013 obec dokončila její rekonstrukci. V Hlásnici se zachovalo hodně typických venkovských stavení, o hodně z nich se dnes starají rekreanti. O původu jména Hlásnice se vyprávějí nejrůznější historiky. Podle jedné z nich byla kdysi z hradu Svojanova, při ohromném větru, odnesena střecha příbytku hlásného. Další pověst se zdá být věrohodnější - v kraji okolo Hlásnice žili hlásní, strážci, kteří měli hradu hlásit postup nepřátelských vojsk a sledovat případné hrozící nebezpečí.
Asi 1 km východně od Hlásnice najdete druhou kapli, také sv. Máří Magdaleny, zvanou Majdalenka. Jde o kněžiště zříceného kostela. Podle pověsti je to pozůstatek kláštera sester Magdalenitek, pobořeného v době husitských válek. V 17. století se kostel stal útulkem poustevníků. Kaplička je opředená mnoha pověstmi, třeba o zakopaném pokladu.
Významnými turistickými místy v blízkém okolí Trpína a Hlásnice je hrad Svojanov, který rok od roku přiláká stále více lidí. Nedaleko nejjižnější obce Pardubického kraje leží Vírská přehrada, Trpínem prochází turistické stezky a cyklotrasa č. 5085 s výletním odpočívadlem. V zimě návštěvníky láká lyžařské středisko v nedaleké Olešnici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.