Tajemství výjimečného opasku. Z oblasti Balkánu se dostal do Vysokého Mýta
Zápis v historickém sbírkovém fondu Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě říká, že zdobený opasek patřil glavarům, bojovníkům z Černé Hory. Jak ale ukázal badatelský výzkum, pás byl součástí ženského kroje.
Historický opasek, zdobený polodrahokamy, se do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě dostal už velmi dávno. Jak ukazuje zápis do muzejního fondu, byl to dar hejtmana Wattericha z Waterrichsburku. S velkou pravděpodobností se jedná o Bedřicha Karla Wattericha z Watterichsburgu (1806 - 1866), vojáka a profesora matematiky, člena Společnosti vlasteneckého muzea v Čechách, autora Místopisného slovníku Království českého a přispěvatele vědeckých časopisů.
Kurátorka sbírky textilu Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Soňa Krátká se v roce 2005 rozhodla provést výzkum, aby zmapovala podobné opasky a jejich zastoupení v tuzemských sbírkách. Objevila celkem 15 obdobných pásů, pocházejících z oblasti Černé Hory.
To, že tyto opasky nepatřily mužům, ale ženám, potvrdil také ikonografický materiál, a to kresby a malby českých výtvarníků Ludvíka Kuby a Jaroslava Čermáka, kteří věrně zpodobnili ve svých dílech oděvy obyvatel Černé Hory a jejich národní kroj.
Malíř Jaroslav Čermák podnikl několik cest na slovanský jih a černohorské území, zejména v 60. letech 19. století, byl svědkem tvrdých bojů mezi Černohorci a bosenskými muslimy. Čermáka fascinovala černohorská krajina, ale především ho zajímali místní lidé, které rád portrétoval, ať už měli prostý původ nebo to byli členové knížecí rodiny.
Kožený opasek byl součástí slavnostního ženského kroje. Je zdobený karneoly. Jedná se o polodrahokamy, barevnou odrůdu chalcedonu s oranžovým až medovým zbarvením. Karneoly na pásku nejsou ve skutečnosti tak masivní, jak vypadají. Jsou totiž ještě podložené jednou výplňovou vrstvou. Jde o velmi precizní ruční práci.
Opasek není součástí historické expozice muzea, jde ale o výjimečný sbírkový předmět, který patří ke chloubám sbírky textilu. Jeho příběh je součástí publikace 150 let příběhů, která vyšla při příležitosti 150. výročí existence vysokomýtského muzea.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.