V Pardubicích pokřtili unikátního průvodce po pravěku pro nevidomé

Průvodce po pravěku pro nevidomé

Nevidomí lidé budou moct v Pardubicích prožít cestu do pravěku. Octnou se v éře kamenných sekyrek, bronzových spon a keltských oppid. Zážitky z takového výletu jim spolehlivě zprostředkuje hmatová stezka chystané archeologické expozice.

Její součástí bude ale i poněkud neobvyklý cestovní bedekr opatřený Braillovým písmem a obrázky. A redaktor Ondřej Wolf byl při jeho křtu a ve společnosti studentek archeologie jím zalistoval.

Právě obrázky jsou zajímavé, protože jsou reliéfní. I člověk, který vůbec nevidí, může hmatem zjistit, jak vypadala nějaké antická váza.

„My jsme chtěli těch ilustrací co nejvíce, aby to nebyl jenom suchý, ale abychom těm nevidomým co nejlépe ilustrovali ten pravěký život,“ říká studentka Univerzity Karlovy Johana Tlustá.

80 stran je jen začátek

Osmdesátistránkový hmatový katalog pro zrakově postižené je v českém muzejnictví zatím první vlaštovkou.

Součástí katalogu jsou také gelové obrázky vytváření za pomoci kontur pasty.

Dominika Schmidtová z Univerzity Karlova a také z pardubické univerzity dodává: „Konzultujeme to pravidelně s tyflo organizacemi, protože zrakový hendikep není jen jeden, ale je jich spousta.“

Průvodce po pravěku pro nevidomé

Vznik této cestovatelské příručky do pravěku trval zhruba rok a půl. Pro studentky archeologie to byla zajímavá životní zkušenost, protože si tento hendikep vyzkoušely na vlastní kůži.

Pomůcku nevidomí lidé ocení, myslí si Daniela Morávková z Tyfloservisu. „Budou určitě rádi, že i pro ně ty informace budou dostupné.“

Už příští rok by mohli příručku používat návštěvníci v nové archeologické expozici Východočeského muzea.