V Pardubicích pomáhají policisté z Rumunska a Bulharska, kontrolují stavby i ubytovny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Smíšená hlídka. Rumunský policista vyřáží v Pardubicích do služby s českou kolegyní

Obyvatelé Pardubic mohou v ulicích města potkat smíšené policejní hlídky. S českými policisty pracují od začátku května jejich dva rumunští a dva bulharští kolegové.

Pardubice jsou třetím místem v republice, kde jsou zahraniční policisté. Přijeli také do Mladé Boleslavi a Plzně. Ve všech městech jsou velké průmyslové zóny a hodně zahraničních dělníků, řekl Marcel Daníček, pověřený řízením policie v Pardubickém kraji.

„Slouží zejména s policisty z cizinecké policie, ale také s pohotovostním eskortním oddílem a s obvodními odděleními Polabiny, Dubina a centrum. Jsou to hlídky beze zbraně, jsou mediátory při akcích. Jejich přítomnost se nám osvědčuje,“ uvedl Daníček.

Dvojice rumunských policistů s českými kolegy kontroluje například stavební dělníky

Policisté z Bulharska a Rumunska slouží u svých sborů sedm až 15 let, někteří mají za sebou i jiné zahraniční mise. V Pardubicích budou tři měsíce.

Z Bulharska do Česka přijel i policista Jordan Jordanov. Umí anglicky a věří, že získá nové zkušenosti při práci u české policie. Doprovází cizinecké policisty při kontrolách ubytoven nebo firem. „Je to pro mě dobrá zkušenost, uvidím, jak čeští policisté pracují. A také můžu kolegům pomoct, jak jednat s bulharskými dělníky,“ řekl ČTK policista.

Policisté z Rumunska a Bulharska nemají fungovat jen represivně. Jejich práce je hlavně preventivní. Zahraniční pracovníci se jim navíc spíš svěří se svými problémy, soudí Miloš Ruffr z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. „Dělníci třeba říkají, že personální agentura, která je přivezla do České republiky, jim slíbila jiné podmínky ubytování, než jim nakonec dala,“ dodal Ruffr.

Spustit audio
autoři: Drahomíra Bačkorová , pta | zdroje: ČTK , Český rozhlas

Související