V Policii Hvar jsem chorvatský přízvuk musel hodně naposlouchat, říká král dialektů Bořek Slezáček

16. květen 2024

Hraje v muzikálech, seriálech i filmech. Sedí mu postavy, které mají přízvuk. Moderátor, hudebník a herec Bořek Slezáček začal ale i psát. Co chystá?

Jeho role si často žádají změny vizáže. V roli Alexeje v seriálu Devadesátky byl ostříhaný jako podle hrnce, pro další seriál si musel nechat narůst plnovous a pro poslední film přibral deset kilogramů.

„Natáčím s režisérem Janem Hřebejkem a akorát jsme dotočili film, který se odehrává v prostorách Českého rozhlasu. Hraju šéfa zpravodajství, Ondřej Vetchý hraje mého kamaráda a podřízeného. K vidění bude i Taťána Dyková. Je radost sledovat talentované lidi při práci,“ netají se Bořek Slezáček obdivem k hereckým kolegům.

„Pro roli jsem přibral deset kilo, chtěl jsem vypadat komfortně jako kancelářský zaměstnanec. Jedl jsem po večerech sladké a teď nemůžu přestat! Zatím jsem to neshodil.“ Snímek Výjimečný stav bude mít premiéru v říjnu.

Autor hry

Kromě natáčení filmů účinkuje v muzikálech Biograf Láska, Okno mé lásky nebo Troja. „Troja je dobový muzikál, velmi výpravný, jsou tam krásné kostýmy. Zjistil jsem, jak je opravdu složité takové dílo nazkoušet. Hraje každý krok, když to špatně spočítáte, můžete taky dostat kopím.“

Bořek Slezáček se rozhodl napsat vlastní hru. „Jmenuje Narozeniny, ale název možná ještě změníme. Hrát se bude v Ostravě v divadle Mír.“ Opět spojil síly s Janem Hřebejkem. Scénář vychází z povídky, kterou najdete v jeho knižní prvotině Kéž bys tu byla. „To je sbírka povídek a ta poslední shrnuje narozeniny.“ Do hry se obsadil taky. „Je to o narozeninách váženého ortopeda, to budu já, které se odehrávají u něj na chalupě v Beskydech. Tam se sejde nesourodá společnost lidí a každý má na něco názor. Budeme čtyři muži a čtyři ženy a zejména chlapi to hrotí.“

Herec mnoha přízvuků

Má talent na jazyky a umí velmi dobře napodobit různé přízvuky. „Mluvím polsky a rusky. Ale když jsem hrál majora v Policii Hvar, musel jsem si chorvatský přízvuk hodně naposlouchat. Místní Balkánci říkali, že je to věrohodné.“

Původem je z Ostravy. „Ostravština bývala opravdu svébytný jazyk. V Čechách to tolik není, ale na Moravě se ty přízvuky hodně liší. U Uherského Hradiště nebo Kyjova už skoro nerozumíte. Je zajímavý, že z nějakých příčin české produkce mají pocit, že všichni musí mluvit nějakou instantní řečí, kterou se mluví v Ordinaci v růžové zahradě. S tím nesouhlasím. Třeba Němci vás nechávají točit, jak vám zobák narostl. Pak by se třeba nestaly takové věci jako ve filmu Dukla. Úžasný film, ale ten přízvuk, který napodobovali pražští herci, to bylo utrpení.“

Alex Mynářová a Bořek Slezáček

Jaká vizuální proměna pro něj byla nejhorší? Co mu provedl Bohuš Matuš při zkoušení Troji? Poslechněte si v pořad Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.