V pondělí zavlají vlajky pro Tibet
V našem vysílání jsme mluvili o tradiční akci „Vlajka pro Tibet“. Konat se bude v pondělí 10. března.
O významu symbolického vyvěšování vlajek nás informovali Andrea Kolesová a Zuzana Ondomišiová ze sdružení Potala. To je zaměřené hlavně na Tibet a tibetskou kulturu. Chce působit jednak na tamní obyvatelé, ale zároveň šířit povědomí o relativně vzdálené zemi v Česku. Proto sdružení pořádá různé besedy a přednášky anebo speciální filmový festival, který je zatím v Praze a v budoucnu by mohl být také v Pardubicích.
Samotná „Vlajka pro Tibet“ je mezinárodním hnutím, které se poprvé objevilo v roce 1996. Má vyjádřit podporu a pochopení lidem, co doplácejí na nevyjasněný vztah s většinovou Čínou. Oficiálním cílem exilové vlády zůstává být dál součástí Číny, ovšem s většími právy.
Hosté moderátora Jakuba Malého zakončili rozhovor výzvou: „Vlajku si můžete vyvěsit i doma na okno“.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.