Voloďa se nehodil do krámu. Divadlo natočilo rozhlasovou hru o zapomenutém vítězi Velké pardubické
O málo starší než Josef Váňa byl v době svého triumfu v legendárním dostihu Vladimír Hejmovský. Hru Taxis o něm poslouchejte každou prosincovou neděli až do Vánoc na vlnách Českého rozhlasu Pardubice. Pak bude dočasně i na webu.
Hejmovský zvítězil v roce 1951. Ten rok taky dovršil 59 let. Následně ho předvolali na Ministerstvo národní obrany a den poté našli mrtvého pod okny budovy Státní bezpečnosti. „Voloďa přišel z Ruska, i když čistokrevný Rus to nebyl. Jeho rod pocházel z Polska. Byl to dokonce rod šlechtický. Jeho příběh se nemohl jen tak lehce dostat na světlo. To nebyli takoví Rusové a Poláci, kteří by se sem přišli obohatit. Oni se sem přišli zachránit v době první republiky a bojovali proti bolševismu. V 50. letech byli u nás pronásledovaní, protože NKVD měla dlouhé prsty,“ vysvětlil autor hry Zdeněk Palusga.
Bylo by to na film
Kde se vzal nápad na hru? „Asi před 13 lety jsem si povídal se svým kamarádem Michalem Hejmovským a on mi vyprávěl příběh svého dědečka. Byl naprosto neuvěřitelný. Říkal jsem si, proč o tom ještě nikdo neví. Sice vyšly nějaké články, ale asi to nikoho až tak moc nezajímalo. Napadlo mě, že by to byl krásný film. Jenomže by stál moc peněz. Možná Hollywood kdyby to tak natočil. Ale udělal jsem to skromněji a zkusil jsem napsat hru.“
Dramaturgyně Východočeského divadla v Pardubicích Jana Pithartová vnímala zdrcující, strhující příběh. O hře ale věděla, že je z provozních důvodů trochu nešikovná. „Je tam velké množství mužských postav a malé množství ženských. Když se nasadí 12 rozhněvaných mužů, tak vedle zbyde 12 rozhněvaných žen-hereček. Když jsem zjistila, že letos bude 150. výročí Velké pardubické, uvědomila jsem si, že za příběhem a textem ještě víc než divadlo cítím film. Jeden vynikající rozhlasový režisér Pavel Krejčí mi kdysi řekl, že film má k rozhlasu moc blízko. Smutnou shodou okolností minulý týden zemřel. A Taxis je hotový.“
Hlavní roli v Taxisu sehrál Radek Žák, jeho manželku Martina Sikorová, milenku Romana Chvalová, jednoho bratra Alexandr Postler, druhého sám Zdeněk Palusga, syna Josef Láska. Kromě herců posluchači poznají taky hlas komentátora ze závodiště Petra Městky, který v rozhlasové inscenaci vystupuje jako host.
Související
-
Poprvé a naposledy. Zatím jediná žena vyhrála Velkou...
Velká pardubická steeplechase je nejstarší sportovní podnik v Česku. Letos na pardubickém závodišti odstartuje 127. ročník. První Velká pardubická se běžela 5. list...
-
Zpátky na prkna. Nová sezóna pardubického divadla přinese sedm premiér
Východočeské divadlo Pardubice zahájí novou sezonu. Diváci v ní uvidí třeba dvě české premiéry zahraničních her a tři autorské inscenace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.