V Přelouči na jaře odbahní Račanský rybník, který vypustili kvůli herpes viru

25. duben 2020 11:22

Město Přelouč na Pardubicku odbahní Račanský rybník. Práce za necelé dva miliony korun začnou na jaře a potrvají zhruba 13 týdnů.

Rybník leží uprostřed bytové zástavby, má rozlohu 3700 metrů čtverečních a je přibližně rok a půl vypuštěný. Odborná firma, kterou už radnice v tendru vybrala, odstraní panely na březích, které opevňují svahy. Ze dna vytěží asi 20 centimetrů bahna. Potom zmírní svahy, aby nebyly tak příkré, znovu je zpevní, vytvoří litorální pásmo (oblast pobřežních mělčin u stojatých vod) a upraví okolní zeleň.

Na suchu kvůli herpes viru

Rybník je vypuštěný od podzimu 2018, kdy se u chovaných ryb prokázala nákaza herpes virem a veterinární správa je přikázala usmrtit. Rybník spravuje přeloučský rybářský svaz, který v něm choval převážně kapry. Kvůli plánované revitalizaci město už rybník znovu nenapouštělo. Na projekt dostalo dotaci, může být maximálně kolem dvou milionů korun.

„Rybník je vysoce znečištěný, zanesený a příliš příkré svahy bohužel brání rozlivu vody. Revitalizace přispěje ke zlepšení biologických funkcí rybníku a zlepšení zdravotního i estetického stavu zeleně,“ řekla Lada Kubínová z odboru správy majetku.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související